FBA (Fullfilment von Amazon)Verkäufe bei Amazon

Platforma Amazon oferuje 3 możliwości sprzedaży produktów. Klasyczny model to Fulfillment by Merchant (FBM), gdy to Ty jako sprzedawca zajmujesz się obsługą wysyłkową zamówień, a Twoje koszty logistyczne zależne są od Twoich umów z kurierami. Drugi to program Vendor, który jest dostępny tylko dla wybranych przez Amazona producentów, a Ty płacisz jedynie za dostarczenie większej partii towarów do magazynów tego giganta e-commerce. Natomiast trzeci to fulfillment by Amazon (FBA), gdzie  pracownicy tego koncernu przejmują część Twoich zadań w obszarze logistyki, za co pobierane są określone opłaty. Ile one wynoszą? W tym artykule podpowiemy, gdzie szukać informacji o kosztach wysyłki i magazynowania w Amazon FBA i omówimy w przystępny sposób cennik prowizji. Pokażemy też, jak w prosty sposób zmniejszyć wydatki logistyczne i zaoszczędzić czas związany z wysyłkami.

Czym jest cennik Amazon FBA?

Wszystkie podstawowe koszty wysyłki oraz magazynowania przez Amazon można znaleźć w cenniku. Jest to dokument zawierający szczegółowe wyliczenie wszystkich opłat związanych z realizacją wysyłek w ramach FBA. Osobne tabele dla produktów: 

 • zaklasyfikowanych do Programu Small & Light (Małe i Lekkie),
 • standardowych,
 • ponadwymiarowych,

zawierają wyczerpujące informacje dotyczące kosztu wysyłek lokalnych i transgranicznych. Ogólna zasada jest taka, że jeśli magazynujesz towary np. w Niemczech, wówczas wysyłka do klientów mieszkających w tym kraju będzie niższa niż wysyłka z niemieckiego centrum logistycznego do Francji. Poniżej można porównać cennik lokalny dla wysyłek z Amazon FBA z kosztami przesyłek między poszczególnymi państwami (Rys. 1, 2).

 

Rys. 1 Cennik lokalny dla przesyłek FBA o standardowym rozmiarze

 

Rys. 2 Cennik transgraniczny dla przesyłek FBA o standardowym rozmiarze

 

Jak obliczyć opłaty FBA?

Łączna kwota, którą trzeba zapłacić platformie Amazon za przesyłki wysyłane w ramach FBA zależy od tego, z których usług korzystasz. Portal nalicza opłaty za:

 • realizację – obowiązuje jednolita stawka za jednostkę obliczana na podstawie wagi oraz wymiarów produktu;
 • magazynowanie – naliczana za każdy wykorzystany w danym miesiącu metr sześcienny albo stopę sześcienną;
 • dodatkowe usługi – jeśli korzystasz z utylizacji, etykietowania towarów przez pracowników Amazona, zwrotów, pakowania w worki czy folię bąbelkową, platforma doliczy za to określone opłaty.

Największą część stanowi zawsze opłata za realizację. Koszty składowania towaru będą niskie, jeśli Twoje produkty mają standardowe rozmiary. Przykładowo: jeżeli w m3 mieści się 100 sztuk, za magazynowanie 1 opakowania zapłacisz tylko 0,03 centów miesięcznie. Wiele z dodatkowych usług możesz wykonać we własnym zakresie i w związku z tym wyeliminować te opłaty. Zestawienie kosztów FBA znajdziesz tutaj https://sell.amazon.pl/oplaty.

Jak obliczyć koszt obsługi FBA na rynek niemiecki z magazynu w Polsce?

Jeśli chcesz skoncentrować się na niemieckim marketplace’ie, ale wygodniej Ci magazynować towary w Polsce, należy obliczyć, jakie koszty są z tym związane. Pod uwagę powinny być wzięte najważniejsze czynniki, tj.:

 1. realizacja przesyłki o określonych parametrach – sprawdź opłatę dla produktów o konkretnych rozmiarze i wadze. Informacje te znajdziesz w cenniku na stronie dotyczącej wysyłek transgranicznych. 
 2. Wykorzystanie powierzchni magazynowej – ustal, ile m3 potrzebujesz, aby zapewnić stany magazynowe na bezpiecznym poziomie. 
 3. Zwroty – koniecznie zastanów się również, co zrobisz z paczkami odesłanymi przez klientów. Zwroty lokalne są znacznie tańsze niż międzykrajowe, więc może warto wynająć dodatkowy magazyn w Niemczech? 
 4. Etykietowanie – jeśli będziesz etykietował towar we własnym zakresie, unikniesz dodatkowego kosztu.

Platforma umożliwia sprzedawcom wstępne szacowanie przychodów z zamówień realizowanych w Amazon FBA. W prostym kalkulatorze wystarczy znaleźć już istniejącą ofertę lub podać parametry własnego produktu, aby uzyskać informacje na temat kosztów i miesięcznych wpływów ze sprzedaży w ramach tego modelu.

Rys. 3 Kalkulator Amazon FBA

Źródło: https://sellercentral.amazon.pl/fba/profitabilitycalculator/index

 

Co jeszcze można znaleźć w cenniku FBA?

Amazon jest obecnie największym marketplace na świecie, lecz nadal poszerza zakres oferowanych usług i przejmuje kolejne segment rynku e-commerce. Cennik FBA zawiera w związku z tym również informacje na temat realizacji wielokanałowej. Co to oznacza? Mając aktywne konto sprzedawcy na tej platformie możesz sprzedawać towary również na innych globalnych platformach sprzedażowych magazynując je w centrach logistycznych amerykańskiego giganta. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ponieważ pozwala:

 • zmniejszyć koszty wysyłki do wielu magazynów,
 • kontrolować w jednym miejscu stan zapasów i płatności,
 • sprawniej zarządzać produkcją.

Podobnie jak w przypadku klasycznego modelu FBA, portal nalicza opłatę za realizację, powierzchnię magazynową oraz dodatkowe płatności np. za obsługę zwrotów.

Czy to wszystkie koszty związane z modelem FBA?

Skoro wiesz już, gdzie szukać informacji na temat kosztów wysyłki w ramach FBA i masz dostęp do kalkulatora, możesz swobodnie optymalizować ceny produktów, aby osiągnąć zakładany zysk. Do opłat opisanych powyżej należy dodać również koszt hurtowego dostarczenia towarów do magazynów Amazona. Musisz wprawdzie skorzystać z rekomendowanych dostawców, jednak wysyłka w obrębie jednego kraju będzie znacznie tańsza niż transport transgraniczny, np. gdy wysyłasz produkty z Twojej siedziby w Polsce do magazynów w Niemczech. Pamiętaj o tym, że za każdy sprzedany produkt na platformie pobrana zostanie również prowizja za sprzedaż, tzw. referral fee.

 

Happy Selling

Amata Chudek

Head of Content

Schreibe einen Kommentar

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Pflichtfelder sind mit * markiert.

Beitragskommentare