Dostosowanie nazw i opisów produktów do wytycznych Amazon i oczekiwań klientów to duże wyzwanie, któremu warto poświęcić wiele czasu. Na tym etapie powstaje najważniejszy element oferty, który jest równie istotny jak dobrej jakości zdjęcia. Stworzenie listingu produktowego, który zapewni skuteczną sprzedaż, powinno być Twoim priorytetem. Podstawowym celem sprzedawcy jest zdobycie Buy Boxa. Sprawdź, co powinieneś zrobić, by stać się bardziej konkurencyjnym i odnieść sukces na Amazon!
Zrezygnuj z powielania nazw produktów, których używasz w swoim sklepie lub na innych platformach. Amazon ma własne wytyczne dotyczące tego, jak ma wyglądać tytuł oferty. Pierwsza zasada optymalizacji jest tutaj niezmienna – każdy z nich powinien zawierać słowa kluczowe. To wyrazy albo frazy najtrafniej określające Twój produkt. Jeśli sprzedajesz np. kalendarze:
Gdy masz już pierwszy szkic, zastanów się, co jeszcze może zachęcić klienta do zakupu. Możesz dodać m.in. sformułowania takie, jak: „dla przedsiębiorców” czy „rodziców” albo „z miejscem na notatki”. Pamiętaj, że na opis masz ograniczoną liczbę bajtów! Gdy ją przekroczysz, Amazon utnie końcówkę nazwy lub zablokuje Twój listing produktowy, oznaczając go jako „surpressed”. Ważne jest też to, by słowa kluczowe określały rzeczywiste cechy prezentowanego towaru, gdyż na pozycję w rankingu wpływa również to, czy klienci wchodzący na stronę produktu dokonują zakupu. Jeśli wybierają konkurencyjną ofertę, to prawdopodobnie ona zdobędzie wyższe miejsce w wynikach wyszukiwania.
Zastanów się, co wyróżnia Twój produkt? Może używasz surowców z recyklingu albo korzystasz z wysokiej jakości druku? Wybierz 5 cech, które uważasz za najważniejsze, np.:
Jeśli brak Ci pomysłu, skorzystaj z fachowej pomocy w zakresie tworzenia listingów na Amazon! Na każdy atrybut, tj. bullet point, jest limit bajtów do wykorzystania. Warto jednak ograniczyć ich długość, ponieważ algorytm indeksuje tylko ok. 1000 pierwszych znaków w tych 5 punktach. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem ok. 200 znaków w każdym z nich.
W opisie produktu możesz dokładniej przedstawić zalety oferowanego asortymentu. Jeśli nie wiesz, co jeszcze można dodać do stworzonych wcześniej bullet pointów, po prostu wyczerpująco je opisz! Podaj parametry papieru i źródła jego pozyskiwania albo dodaj cos miłego o grafikach, którzy zaprojektowali layout. Podkreśl ich sukcesy, nagrody, które zdobyli lub inne ważne aspekty ich pracy. Rozwiń myśl dotyczącą ochrony środowiska, wskazując na konieczność zwiększania odpowiedzialności w biznesie i zachęcania przedsiębiorców do korzystania z ekologicznych rozwiązań. Napisz, że drukujesz w Polsce – coraz większa liczba konsumentów zwraca na to uwagę. Istnieje dowolność co do wykorzystania wszystkich dostępnych bajtów przeznaczonych na opis dolny. Zawsze jednak warto je efektywnie wykorzystać! Podejrzyj, co pisze konkurencja. Być może odkryjesz, co pozwoliło jej zdobyć wysoką pozycję w wyszukiwarce! Możesz też oszczędzić czas, korzystając z pomocy ekspertów, którzy specjalizują się w sprzedaży na Amazon!
Im więcej różnych słów kluczowych użyjesz w opisie, tym większa szansa na dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania. Sam wybór najczęściej wpisywanych przez klientów fraz wpłynie tylko pośrednio na miejsce produktu na liście. Zapomnij o tym, że to wystarczy, by szybko wywindować go na pierwszą stronę. To zależy od liczby konkurentów w przypadku określonego keywordu. Wyobraź sobie, że na to samo słowo pozycjonowane są produkty 10000 sprzedawców. To duża konkurencja i jest jasne, że większość z nich znajdzie się poza Top 10. Wpływ na ostateczny efekt optymalizacji ma także wiele innych czynników (niektóre znane tylko twórcom A10) i elementów, np. jakość zdjęć i ich zgodność z wytycznymi platformy, polityka cenowa, promocje itd. Jeśli masz wątpliwości związane z listingami albo dopiero rozważasz sprzedaż na portalu Amazon, chętnie pomożemy w podjęciu najlepszej decyzji. W ramach kompleksowych lub tematycznych konsultacji możesz porozmawiać z ekspertem i uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
W Go2Market chętnie dzielimy się wiedzą. Masz cos do dodania, chcesz się czymś podzielić – daj znać w komentarzu poniżej.
Happy indexing
Go2Market Crew
Amata Borys – Chudek
Porozmawiamy o tym, jakie masz potrzeby, problemy i plany związane ze sprzedażą na Amazonie. Ustalimy, czy jesteśmy w stanie Ci pomóc.
Podczas rozmowy:
zadamy kilka pytań, aby dowiedzieć się więcej o Twojej firmie i produktach,
odpowiemy na Twoje pytania,
wspólnie ustalimy ewentualny kolejny krok.