Sprzedaż na Amazon

Przed rozpoczęciem procesu zakładania konta sprzedażowego w Amazon Seller Central skompletuj wymagane dokumenty aby sprawnie przejść przez proces rejestracji.

Rzeczy które potrzebujesz do założenia konta sprzedażowego na Amazon to:

 • Karta Kredytowa
 • Skan dowodu osobistego / paszportu
 • Potwierdzenie adresu zamieszkania osoby zarządzającej kontem
 • Numer telefonu
 • Numer NIP firmy
 • Nr konta Bankowego

Karta kredytowa wymagana podczas rejestracji konta Amazon Seller Account

Karta Kredytowa jest wymagana podczas procesu rejestracji konta. Nie potrzebujesz jednak karty wystawionej na dane firmy  na którą będzie zakładane konto sprzedażowe. Ważne żeby karta była ważna i taka, która daje możliwość realizacji płatności przez Internet. Karta zostanie obciążona kosztami opłat za konto Amazon. Obecnie opłata za korzystanie z konta Amazon wynosi 39€ miesięcznie (kwota netto) przy koncie Professional. Po pełnej rejestracji konta i przypisaniu rachunku bankowego można zmienić formę pobierania opłat przez Amazon i zmienić ją na konto bankowe, tym samym usuwając dane karty kredytowej z konta Amazon.

TIP: Standardowo nowe zakładane konta rejestrowane są jako Professional. jeśli rejestrujesz konto ale nie masz gotowych jeszcze produktów i może Ci to zająć kolejne tygodnia / miesiące może downgradować konto na Amazon Individual i w ten sposób nie będziesz płaciła stałej opłaty miesięcznej.

 

Potwierdzenie tożsamości sprzedawcy na Amazon – dowód osobisty / paszport

Przy zakładaniu konta konieczne podanie jest informacji na temat osoby będącej właścicielem, lub udziałowcem firmy w przypadku spółek i / lub osoby zarządzającej kontem. Oprócz danych osobowych takich jak adres zamieszkania, narodowość, datę urodzenia musisz podać również rodzaj, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz datę jego wygaśnięcia.

Po rejestracji konta i podaniu tych danych poproszony zostaniesz o załadowanie skanu  dokumentu. Zeskanuj dowód osobisty w taki sposób aby oby były widoczne jego obie strony i były one w jednym pliku w dobrej jakości. Jeśli skanujesz paszport konieczny jest skan strony ze zdjęciem. Na poniższym zdjęciu znaleźć  możesz pozostałe wymagania dotyczące skanów dokumentów.

 

Potwierdź dane osoby zarządzającej kontem Amazon

Jesteś zobowiązany do uwiarygodnienia informacji dotyczących głównej osoby zarządzającej kontem czyli „Primary Contact Person Information”. Aby to zrobić musisz dostarczyć do Amazon za pośrednictwem panelu Seller Central skan tak zwanego „utility bill” czyli rachunku za media. Może to być rachunek za prąd, wodę, gaz lub telefon. Ważne aby rachunek nie był starszy niż 3 miesiące a dane na nim pokrywały się z danymi osoby zarządzającej kontem podanych wcześniej i zawierały imię, nazwisko oraz adres. Informacje te weryfikowane są automatycznie dlatego ważne aby plik był w dobrej jakości i był możliwy do odczytania przez automat. Najlepszym formatem są pliki .pdf. O te dane zostaniesz poproszony dopiero po uruchomieniu jednak są one niezbędne aby konto Amazon zostało w pełni aktywowane.

Musisz posiadać i podać dane telefonu komórkowego. Numer ten będzie służył w pierwszej kolejności do uruchomienia dwustopniowego zabezpieczenia konta. Na podany podczas rejestracji konta numer wysłany zostanie kod aktywacyjny który należy wpisać w wyznaczone pole co jest równoznaczne z weryfikacja tego numeru jako numeru powiązanego z głównym kontem. Numer telefonu używany jako główny numer kontaktowy i weryfikacyjny przy logowaniu aczkolwiek jest możliwość jego zmiany na późniejszym etapie zarządzania kontem.

 

Numer NIP firmy

Samo otworzenie konta Amazon nie wymaga podania numeru NIP ale jest on wymagany do pełnej aktywacji konta Amazon. Po uzyskaniu dostępu do konta sprzedawcy przejdź do Settings –> Account Info -> VAT information i ->Add a VAT/GST registration numer i wpisz swój numer NIP bez kresek. Po dodaniu go będzie on miał status „Pending Verification” i po kilku dniach zostanie ostatecznie potwierdzony. Jest to wymagana dana do pełnej aktywacji konta Amazon.

 

Nr konta bankowego

W sekcji ustawień, „Settings” zobowiązany jesteś do podania numeru konta bankowego na które przelewane będą środki z Twojej sprzedaży poprzez platformę. Może to być konto polskie, ale pamiętaj że w tej opcji Amazon przewalutuje przelew z waluty euro lub funta na złotówki. Niestety posiadanie kota walutowego w danej walucie w polskim banku nie uchroni nas przed przewalutowaniem ponieważ Amazon nie rozpoznaje rodzaju kota bankowego po samym jego numerze i jako ustawienie default środki przelewane są przewalutowane. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie konta w banku jednego z krajów strefy Euro dla wypłaty środków w euro  oraz konta Brytyjskiego od wypłaty środków w funtach brytyjskich.

 

Upewnij się że posiadasz wszystkie te informacje zanim zdecydujesz się na rejestrację konta  i rozpoczniesz skuteczną sprzedaż na Amazonie.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości napisz w komentarzu lub naszej grupie FB, chętnie odpowiemy i może ta informacja pomoże innych sprzedawcom w obsłudze sprzedaży na Amazon.

Chętnie dzielimy się wiedzą w ramach Go2Market Community – zostań jej aktywnym członkiem.

Happy Selling 🙂

Go2Market Crew

113 komentarzy

 1. DZIEN DOBRY

  Jestem sprzedawca portal Amazon.de

  ID. TITEBOND KLEBSTOFFE
  Kraj wysylki Austria.

  Chodzi mi o pomoc w ustawieniach sprzedazy moich produktow na rynkach .fr.it.es.uk.

  Tak aby utworzyc witryne rynku macierzystego gdzie jest najwiecej moich produktow.

  Po zarejestrowaniu sie (sprzedawaj na calym swiecie ; utworzylem jako rynek macierzysty SPRRZEDAZ EUROPA AMAZON.FR- i problem polega na tym ten rynek chcialbym zamienic na AMAZON .DE,czyli wszystkie produkty ktore posiadam na sprzedaz do niemiec znalazly sie rowniez na pozostalych rynkach fr.it.es.uk.?

  • Należy połączyć rynki – macierzysty z docelowymi. Jeśli macierzysty rynek to DE należy wejść w Inventroy – Sell Globally, Build International Listings następnie wybrać jakie rynki Pana interesują zaznaczyć oferty do synchronizacji i opcjonalnie reguły dotyczą cen to znaczy jaka cena na którym rynku powinna się mieć w stosunku do ceny rynku macierzystego. Po uruchumieniu synchronizacji po maksymalnie kilu godzinach oferty są widoczne na wybranym rynku. Proszę pamiętać że należy listngi zoptymalizować po kątem danego rynku.

 2. Witam, wkrotce planuje zaczac sprzedaz na Amazon.uk. Firme mam w Polsce adres zamieszkania tez. Obecnie nie posiadam karty kredytowej. Czy jest mozliwosc rejestracji angielskiej karty kredyrowej i podanie konta prywatnego angielskiego do rozliczen? Czy bedzie to zgodne z zasadami prowadzenia rachunkowosci w pl? Dziekuje.

  • Witaj Ewelina,
   Nie chcemy dawać porad księgowych więc najlepiej porozmawiać z księgowym w tym temacie. Mogę ci jednak powiedzieć z doświadczenia jak nasi inni klienci to rozwiązywali. Używali brytyjskiego konta dedykowanego do Amazon na które wpływy były związane wyłącznie z Amazon i rozliczali ten rachunek do rozksięgowania transakcji. Jeśli prowadzisz pełną księgowość można zrobić bez kosztową umowę pomiędzy Tobą a firmą o używaniu rachunku na potrzeby sprzedaży na Amazon – taka umowę potwierdzał Amazon i przelewał środki spółki na nie. Księgowość traktowała to jako rachunek firmowy na podstawie umowy o jego używaniu. Przy działalności powinno wystarczyć oświadczenie o używaniu rachunku X na potrzeby sprzedaży działalność Y związanego ze sprzedażą na Amazon.
   Pozdrawiam i Happy Selling 🙂

  • Cześć Radek,

   Nie, nie musi być przetłumaczony. Najważniejsze aby było widoczne na nim Twoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Jeśli na rachunku są jakieś dane które sa dla Ciebie wrażliwe (cen, komentarze, numery rachunku, itd) możesz je również zamazać.

   Pozdrawiamy,
   Go2Market Crew

   • Jak zlikwidować konto Amazon seller na amazon.de, bo konto zostało założone przez pomyłkę po zawieszeniu działalności. W tej chwili firma nie zamierza nic sprzedawać , czy można całkowicie usunąć takie konto?

    • Cześć. Najprościej jest wejść w ustawienia – prawy, górny róg, następnie w kolumnie po prawej stronie ekranu przejść do Sekcji zarządzania kontem „Account management” i tam jest przycisk „Close Account”. powodzenia

    • Jakub, spróbuj z kartą debetową jeśli nie posiadacz kredytowej. Upewnij się najpierw że karta ta ma możliwość realizowania płatności przez internet – takiej informacji udzielą Ci na infolinii Twojego banku. jeśli nie

   • Jeśli adres na moim dokumencie jest taki sam jak na potwierdzeniu za media ale są tam podane dane innej osoby bo to ona opłaca to czy przejdzie coś takiego przez weryfikacje ? Jeśli nie to jak inaczej mogę to rozwiązać. Opłaty za mieszkanie robi inna osoba niż ta która zakłada konto na Amazonię wysyła swój dowód. Zgadza się tylko adres i nazwisko.

 3. Witam, chce założyć płatne konto sprzedawcy mam jednak problem ze zweryfikowaniem konta związane z dodaną kartą kredytową. Czy mogę prosić o podanie dokładnych warunków jakie musi owa karta spełniać. Czy karta kredytowa powinna być przypisana do konta bankowego które zostanie podane na platformie?
  Pozdrawiam

 4. Dzień dobry, czy przy rejestracji konta Amazon Professional, jako utility bill będzie akceptowana faktura za telefon komórkowy? Faktura jest na osobę prywatną, ale dane takie jak imię, nazwisko, adres czy nr tel. pokrywają się z podanymi przy weryfikacji – brak jedynie nazwy firmy i nr NIP.

  pozdrawiam g.d.

  • Cześć Grzesiek,

   Oczywiście rachunek za telefon jest wystarczającym potwierdzeniem. W weryfikacji chodzi przede wszystkim o potwierdzenie tożsamości i miejsca zamieszkania osoby, a nie danych firmy. Najważniejsze aby dane na rachunku były takie same jak dane podane podczas rejestracji konta.

   Pozdrawiamy,

   Go2MarketCrew

  • Cześć Kamila,
   To nie jest problem. Rejetrując konto sprzedawcy na UK, możesz sprzedawać wyłącznie na DE. Rynek UK będzie twoim „Home Market” i ma to znaczenie przy sprzedaży przez FBA. Jeśli planujesz sprzedaż przez FBA wyłącznie na DE, możesz wystąpić do Amazon o zmianę swojego Home Market na DE, co rozwiąże sprawę.

   Pozdrawiamy,

   Go2Market Crew

  • Kamila,

   Nie trzeba nić robić. Możesz swobodnie sprzedawać na rynku DE nawet jeśli konto zostało zarejestrowane na Amazon.co.uk.W modelu FBA jednak będzie to miało znaczenie o tyle że Twoim „Home Market” będzie UK i w pierwszej kolejności wysyłki do FBA będa kierowane do UK a nie na przykłąd DE. Home Market można zmienić z UK na DE – w tej sprawie musisz skontaktować sie z Seller Support. Cała procedura może zając około 3-4 dni.

   Pozdrawiam,
   Tomek z Go2Market

 5. Witam;
  Prowadzę swoją firmę na prywatnym koncie bankowym, czy może ono służyć do rejestracji, czy musi być firmowe? Rozumiem, że karta kredytowa do celów rejestracji będzie OK ale czy konto?

  • Paweł,

   Tak prywatne konto bankowe będzie wystarczające. Jeśli w nazwie firmy (działalności gospodarczej) jest Twoje imię i nazwisko to Amazon nie będzie potrzebował żadnej weryfikacji. Jeśli nazwa firmy i dane rachunku są niezwiązane ze sobą, Amazon może poprosić o potwierdzenie że Twoje konto jest używane na potrzeby prowadzenia działalności. Takim potwierdzeniem może być umowa / oświadczenie, podpisane przez posiadacza rachunku o tym że jest on wykorzystywany na potrzeby prowadzenia działalności. Użyj tego konta podczas rejestracji i czekaj na ewentualne dalsze pytania ze strony Amazon.

   Pozdrawiam,
   Tomek z Go2Market

 6. Witam, zarejeatrowałam się właśnie na Amazon. Podczas rejestracji „odkliknęłam” FBA i Professional, których narazie.nie potrzebuję. Na panelu sprzedawcy widzę właśnie, że do FBA zostałam jednak zarejestrowana, tak samo do Business Amazon. Opłata z konta oczywiście została od razu pobrana. Czy to standardowe zagranie Amazona, czy raczej jakiś błąd?
  Pozdrawiam.

  • Cześć,
   Tak standardowo Amazon rejestruje nowych sprzedawców od razu do FBA i Amazon Business – widać to w ustawieniach w dolnych lewym rogu. Programy te oczywiście nie wiążą się z żadną opłatą. Opłata, która została pobrana jest za posiadanie konta Professional i jest rzeczywiście pobierana od razu po założeniu konta. Fakt tego że usługi FBA i Amazon Business są uruchomione nie zobowiązują do korzystania z nich i nie pociągają za sobą żadnych obowiązków – podatkowych, prawnych czy sprzedażowych.
   Pozdrawiam,
   Tomek z Go2Market

 7. Witam

  Czy istnieje możliwość zmiany konta bankowego z polskiego na np: niemieckie lub angielskie w późniejszym czasie? Mamy zarejestrowana spółkę z kontem polskim, ale aby uniknąć przewalutowań dokonywanych przez Amazon, chcielibyśmy zarejestrować się wpierw na Amazonie z polskim kontem walutowym, a za jakiś czas zmienić konto bankowe na zagraniczne gdyż naszym rynkiem sprzedaży ma być cała UE. Proszę o informację.
  Pozdrawiam

  • Mateusz,

   Tak, oczywiście można zmienić konta bankowe w późniejszym czasie. Dodajesz po prostu nowe dane konta bankowego w Seller Central i podpinasz je „Assign” do poszczególnych rynków Amazon z których środki mają trafiać właśnie na ten rachunek. jedyną niedogodnością tej zmiany jest to, że Amazon zablokuję możliwość wypłaty środków z Seller Central na okres 3 dni po tej zmianie ze względów bezpieczeństwa.

   Pozdrawiam,

   Tomek z Go2Market

 8. Mam firme w Polsce (Działalność gospodarczą)posiadam NIP, VAT UE a pytanie brzmi czy do sprzedaży na magazyn Amazon FBA jest potrzebny NIP kraju w którym będzie sie magazynowało swój towar? Jeśli tak to jak go zdobyć?

 9. Czy jeśli chodzi o potrzebne dokumenty tj. dowód osobisty, rachunek za tel. i tym podobne, na każdym z dokumentów musi być podany ten sam adres zamieszkania ? Ja osobiście w dowodzie osobistym, rachunkach, zarejestrowanej działalności to samo mam tylko Imię i Nazwisko ale adresy różne ???? Dzięki Pozdrawiam

  • Marta. Dzięki za pytanie.
   Potwierdzenie tożsamości dotyczy wyłącznie osoby zarządzającej kontem (Main Contct Person). Aby je potwierdzić musisz dosłać rachunek potwierdzający Twoje miejsce zamieszkania, nie firmy. Jeśli w dowodzie masz adres zameldowania to dane na rachunku powinny być takie same jak na rachunku. Jeśli posiadasz nowy dowód osobisty, w którym nie ma adresu zamieszkania, wystarczy rachunek. Uwaga dane te, powinny bezwzględnie się zgadzać z danymi podanymi podczas rejestracji w Seller Central.
   Happy Selling 🙂
   Pozdrawiamy, Go2Market Crew

    • Marta, dzięki za komentarz:)
     Zwykłe tłumaczenie raczej nie zostanie zaakceptowane. Pisze raczej, bo można spróbować normalnego tłumaczenia i może ono wystarczyć, ale zazwyczaj odpowiedz z Suportu Amazon jest taka: „Provided information are not sufficient. It was not a certified translation”
     Pozdrawiamy, Go2Market Crew

     • Witam Tzn, że rachunki muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego?

     • Witam,
      Standardowo dodajemy dokumenty po polsku, ewentualnie angielski wydruk z CEIDG. Jeśli Amazon zakwestjonuje ten dokument i dostaniemy informacje mailem że język tego dokumentu nie jest „supported”, należy przetłumaczyć dokument u najlepiej zrobić to od razu przysięgłe.

      Pozdrawiam
      Tomek

 10. Witam,

  Planujemy rozpocząć sprzedaż na Amazon. Wystarczy jeśli założymy niemieckie konto bankowe? Musimy posiadać niemiecki NIP? Czy niemieckiego konta bankowego możemy również używać do sprzedaży w innych krajach strefy EUR? Dzięki.

  Pozdrawiam

  • Marcin,
   Jeśli decydujesz się na sprzedaż w modelu FBM(Fullfilled by Merchant) nie potrzebujesz numeru NIP niemieckiego, jeśłi decydujesz sie na model FBA (Fullfilled by Amazon) konieczna jest rejestracja do VAT w Niemczech. Jeśli chodzi o konto bankowe, to możesz używać konta niemieckiego dla całej strefy EURO i otrzymasz swoje wpłaty bez dodatkowych przewlutowań lub kosztów. Posiadanie konta bankowego niemieckiego nie jest jednak wymagane i możesz korzystać z polskiego rachunku, jednak w tym wypadku należy liczyć się z niekorzystnym przewalutowaniem według kursy Amazon Currency Converter.

   Happy Selling 🙂
   Pozdrawiamy, Go2Market Crew

 11. Cześć,

  planuję sprzedawać na Amazonie jako firma GbR (spółka cywilna). Jakie dokumenty wymaga Amazon przy tej formie działalności?

  Ola

  • Cześć Ola,

   Spółka Cywilna będzie traktowana przez Amazon jako „Privately Held Company” i taki rodzaj działalności powinnaś wybrać przy zakładaniu konta. Standardowo potrzebować będziesz w takim razie danych firmowych takich jak adres, NIP i dane właścicieli / wspólników. Nie są wymagana żadne specjalne dokumenty dla spółek cywilnych jako tako. Dodatkowo jeśli osoba która zarządzać kątem bedzie inna niż wspólnik spółki to dane tej osoby z jej dowodem osobistym, adresem zamieszkania i potwierdzeniem tego adresu.
   Pozdrawiam,
   Tomek

 12. Chcę założyć konto sprzedawcy spółki akcyjnej na Amazonie. Nie wiem jakie dane będą potrzebne. Z oczywistych względów akcjonariusze nie będą obsługiwali konta. Czy powinienem podać dane członków zarządu?

 13. Witam , jeżeli otworzyłam konto bussines na amazon uk i czy byłaby opcja , jeżeli klient kupi przedmiot to amazon przyjechał by do formy odebrać paczkę i nadal ja do klienta ?

  • Witaj Gosia,
   Niestety nie. Amazon nie odbiera przesyłek od sprzedawców. Jeżeli chcesz aby to Amazon prowadził dystrybucję Twoich przesyłek musisz korzystać z ich magazynów FBA.

 14. Witam. Mam pytanie…Po zarejestrowaniu konta na amazon, konto następnego dnia zostało dezaktywowane- wymagany nr kontaktowy/alarmowy. Planuję sprzedawać produkty na rynku niemieckim, czy w tej sytuacji „nr alarmowy” musi być zarejestrowany w niemieckiej sieci? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź. Dziękuję.

  Pozdrawiam
  Małgosia

  • Gosiu, Chyba poruszaliśmy ten temat telefonicznie z Tobą, dla potwierdzenia: numer kontaktowy i emergency może być numerem polskim. Nie ma potrzebu rejestrowania telefonów w niemieckiej sieci. sam brak numeru telefonu nie jest jednak powodem do dezaktywowania konta.

 15. Witam. Potrzebuje informacji, w którym miejscu po zalogowaniu się jako sprzedawca mogę edytować dane dotyczące tożsamości zarządzającego kontem, a dokładnie zmienić adres zamieszkania i w którym miejscu mogę załączyć rachunek za media

  • Gosiu, po zalogowaniu się do Seller Central, przejdź do sekcji ustawień – „Settings”, następnie przejdź do zakładki „Identity Information” która znajduje się w sekcji „Busiess Information” i tam można edytować dane osób powiązanych z kontem. Zazwyczaj po ich aktualizacji w ciągu 1-2 dni pojawi się prośba o załadowania rachunków potwierdzających dane adresowe.

    • Natalia, Tak można zmienić i konieczna będzie ich ponowna weryfikacja przez Amazon.
     Pozdrawiam
     Tomek

     • dziękuję za odpowiedź 🙂

      Mamy niestety kolejny problem, czy ktoś z Państwa może spotkał się z problemem bardzo długiej weryfikacji?
      Trwa już 3 miesiące dokumenty przesłałam 22 stycznia tego roku. Obecnie jesteśmy na 4 kroku (store) właśnie od 2 miesięcy. Amazon milczy nie mamy od nich żadnej informacji.
      Na każdego maila dostajemy automatyczną odpowiedź żeby dokładniej opisać temat.
      Coś źle robimy czy 3 miesiące oczekiwania to norma?

     • Natalia,

      Piszesz o czwartym kroku „Store” – czy chodzi o etap nazwania sklepy na Amazon ? Jeśli tak to musisz dokończyć proces rejestracji żeby Amazon mógł zacząć weryfikować Twoje dane.
      Standardowo czas weryfikacji całości trwa do tygodnia.

      Pozdrawiam
      Tomek

 16. Witam , przy rejestracji konta sprzedawcy (firma) podałem kartę płatniczą firmową wystawioną przez Revolut Business ( mamy rachunek firmowy w Revolut – nie prywatny). Została zweryfikowana poprawnie i cały proces rejestracji przebiegł do końca. Natomiast nie może pobrać pierwszej opłaty „Amazon is not able to charge with the listed charge methods. This could be either due to incorrect details or lack of bank’s permission for respective marketplace”. Czy ktoś juz przerobił temat Amazon + Revolut Business? ( późniejsze ustawienie do rozliczeń konta Revolut Business w GB funty lub eur ?) Czy kolejna miesięczna opłata jest pobierana jeżeli na koncie nie było żadnej sprzedaży ?

  • Witaj K24,
   Revoult+Amazon to temat bez jednoznacznej odpowiedzi. Sprawdź czy na koncie powiązanym z kartą są środki do pobrania, to po pierwsze. Jeśli są, to upewnij się że karta ma możliwość realizowania płatności internetowych -Revolut powinien Ci udzielić takiej informacji. Opłata pobierana jest co miesiąc. Jeśli nie ma transakcji na koncie, to nawet jeśli Amazon wystawi FV za abonament, możesz poprosić o jej zniesienie. Alternatywnie na czas zasilania konta w produkty, ustawień konta, itd. możesz downgradować konto do konta Individual za które nie jest ponoszona opłata. Powrót do opcji Proeffesional jest możliwe w każdej chwili beż żadnych dodatkowych kosztów czy komplikacji,

  • Tak to jest duża różnica. Obok pola z „+49” masz pole w którym jest nazwa kraju. Zmieniając ją na Poland w polu numeru telefonu automatycznie pojawi się „+48”

  • Kamil, od strony zakupowej a nie sprzedażowej Amazon jest totalnie inny i nie znamy go aż tak dobrze. Spróbój załączyć dowód PL, jeśłi to się nie uda, napisz do Customer Service – namiary znajdziesz w panelu klienta po zalogowaniu się na swoje konto.

 17. Dzien dobry,

  jestesmy firma z siedziba w Polsce. Planujemy sprzedawac artykuly na Amazon.de i czy w zwiazku z tym musimy się zaameldować do niemieckiego Finanzamtu, by tam odprowadzać podatek Vat? Czy mozemy jako polska firma sprzedawac na Amazonie i w Polsce odprowadzac podatki?

  Pozdrawiam
  Małgorzata

  • Ola to zależy w jakim modelu będziesz sprzedawać na Amazon. Jeśli sprzedaż będzie w modelu FBA (czyli Amazon składuje towary na magazynach w DE to rejestracja do podatku VAT jest konieczna. Jeśli zamówienia będą wysyłane z waszego magazynu w Polsce do klientów na terenie niemiec (model FBM) to nie ma konieczności rejestracji do VAT do wysokości sumarycznej sprzedaży 100 tys EUR netto.

 18. Witam, probowalam zrejestrowac konto Sprzedawcy na Amazon ale nie przeszło ono weryfikacji i niestety nie podali mi żadnej przyczyny. Czy rachunek za internet powinien posiadać adres taki jak na dowodzie ososbistym czy taki jaki jest adres firmy? Ja obecnie nie mieszkam pod adresem zameldowania, i adres na rachunku jest adresem gdzie mieszkam i gdzie prowadzę działalność. Czy fakt ze adres na dowodzie różni się od tego na rachunku może być przyczyna deaktywacji konta?

 19. Witam, próbowałam założyć konto sprzedawcy na Amazon. Po załączeniu dokumentów moje konto zostało deaktywowane bez żadnego wytłumaczenia. Na dowodzie osobistym mam adres zameldowania pod którym nie mieszkam, na rachunku za internet jest adres obecnego zamieszkania i prowadzenia działalności. Czy fakt ze adres jest inny na dowodzie osobistym i rachunku może być powodem braku veryfikacji i aktywacji konta?

  • Kasiu,

   Tak to jest prawie na pewno powód negatywnej weryfikacji. Adres głównej osoby kontaktowej powinien zgadzać się z adresem na rachunku potwierdzającym zamieszkanie tej osoby, nie adres firmowy (chyba że są tożsame). Jeśli masz stary dowód osobisty w którym jest zameldowanie to powinno się to zgadzać z rachunkiem, lub można zawsze zmienić dowód osobisty na nowy.

   • Bardzo dziękuje Panie Tomasz, przeslalam ponownie rachunek telefoniczny ze starym adresem, mam nadzieje ze teraz będzie ok. Mam jeszcze jedno pytanie. Planuje sprzedawać w Niemczech, czy jest możliwość sprzedaży w modelu FBA ale ze wskazaniem składowania w magazynie Amazonu na terenie Polski, aby nie było konieczności rejestracji do niemieckiego VAT ?

 20. Dzień dobry,
  Posiadamy aktywne konto sprzedawcy na AMAZONIE, ale niestety nie możemy w żaden sposób dodać polskiego konta bankowego do rozliczeń ponieważ przy Assign deposit method na liście krajów nie występuje Polska. Nie mam pojęcia co robię źle, ale nie mam pomysły jak dodać swoje konto do wypłat

  • Michał,
   Czy Twoje konto założone jest na Europejskim Amazon? Jeśli tak to na formularzu z informacjami o koncie, bezie zakładka Bank Location i musi tam być „Poland”
   Pozdrawiam
   Tomek

 21. Witam !Czy konto indywidualne jest jakoś powiązane z kontem sprzedażowym?czy będzie miało wpływ podczas weryfikacji jak będę zakładał konto sprzedażowe?
  Dziękuję

  • Janek,
   Generalnie nie, pamiętaj tylko żeby wylogować się ze swojego konta zakupowego przez procesem zakładania konta sprzedażowego.
   Tomek

 22. Dzień dobry,
  Chcemy na Amazon przenieść konto z angielskiej spółki na polską jednoosobową działalność gospodarczą. Czy korzystniej jest zamknąć konto na poprzednią firmę i założyć nowe czy zrobić przeniesienie obecnego konta na nową firmę? ( Dodam tylko, że IP i ewentualnie niektóre dane obu firm mogłyby się powtórzyć np. numer konta, niewielka sprzedaż na starym koncie )

  • Dawid,
   Żeby nie tracić danych z poprzedniego konta najlepiej jest je przeniesć – Legal Entity Transfer. Pamiętaj jednak żeby powiadomiśc o tym Amazon przed rozpoczęciem i przygotować poniższe dane:

   Information of Legal Entity 1 (old one)
   1. Name of Legal Entity 1:
   2. Country of Establishment of Legal Entity 1:
   3. Type of Legal Entity 1: (e.g. UK Sole Proprietor, DE GbR etc.)
   4. Beneficial Owners of LE1:
   5. Reason for change of Legal Entity (and relevant contact ID): (please also provide a summary of the contact in English)
   6. Legal Entity 1 dissolved Y/N

   Information of Legal Entity 2 (new one)
   1. Name of Legal Entity 2:
   2. Country of Establishment of Legal Entity 2:
   3. Type of Legal Entity 2: (e.g. Limited Company, SARL etc.)
   4. Beneficial Owners of LE2:

   Jak będziesz miał te dane napisz case do Amazon i dodatkowo na adres maila: verkaeufer-verifikation-anfrage-migration@amazon.de

   Powodzonka,
   Tomek

 23. Dzień dobry,

  Posiadam Sp. z o.o. i chciałbym zacząć sprzedawać na Amazon i czy jest możliwe jako taka forma działalności?
  Jeśli tak to czy są wymagane jakieś dodatkowe dokumenty?

  • Matueszu,

   oczywiśc mozesz uruchamiać ssprzedaż na spółkę zoo. Potrzebował będziesz;
   1) Dane spółki – adres, NIP, CEIDG / KRS – jeśli jest w wersji EN to świetnie, jeśli nie to próbujemy najpierw z wersją PL a jak Amazon będzie chciał tłumaczenie to niestety trzeba będzie je potem zrobić.
   2) Informacje Kto jest Beneficiary Owner, czyli osobą która posiada ponad 25% udziałów w spółce. Potrzebujemy są dane tych osób – imię, nazwisko, adres zamieszkania, i skany dowodów osobistych – każda strona dowodu na w osobnym pliku .pdf

   Pozostałe dane jak artykule.
   Pozdrawiam,
   Tomek

 24. Witam.
  Moje konto zostało zablokowane zanim ukończyłam rejestracje.

  Your account has been deactivated.
  View appeal

  Account Status Invalid
  Listings Status

  Current Status of Listings:
  Inactive (Listings not available for sale on Amazon)

  Konta bankowe zweryfikowane, aktywne.

  dostałam taką wiadomość;

  For your security, we have suspended your Amazon seller account. During our review, you will not be able to sell on Amazon. Please ship any open orders. If you have any funds in your account, they will be available after any amounts paid for A-to-Z claims or chargebacks on your orders have been deducted. This usually takes about 90 days, but funds may be held longer.

  Why is this happening?
  We need additional documentation to verify your identity. If you currently sell on Amazon , we need to verify a change to your payment methods. If you did not make this change, contact Seller Support.

  How do I reactivate my account?
  To sell on Amazon, we need to verify your identity, business information, or both. You can confirm that you would like to begin the verification process in the following way:
  — Click the “Appeal” button next to this e-mail on the Notifications page in the Performance section of Seller Central (https://sellercentral-europe.amazon.com/gp/customer-experience/perf-notifications.html)

  We’re here to help
  You can see your balance and settlement information in the Payments section of Seller Central. If you have questions about those, please send an email to payments-investigate@amazon.co.uk.

  Następie apelowałam o ponowne aktywowanie konta. W tym celu dla potwierdzenia tożsamości przesłałam rachunek za abonament telefoniczy na osobę prywatną. Dane adresowe się pokrywają z podanymi wcześniej dla amazon.

  Jak narazie bez odezwu.

  Reactivate your account
  Next steps
  If we have responded to your appeal, you can submit additional information below.
  Check Performance Notifications for more information on your submission.
  Submit additional information
  Appeal history
  Submission 1
  17 March 2020 17:05 CET
  Attached
  📎 518435610220.pdf

  ✔️ The bill is dated within the last 90 days and all pages of the bill are
  present.

  ✔️ The documents provided are authentic and unaltered.

  ✔️ There is a valid, chargeable credit card on file.

  Proszę o pomoc czy jest szansa by odblokować konto.
  Pozdrawiam

  • Paulina,

   Należałoby się mocniej wgryźć w całą korespondencję i samo konto, ale wyglada to przede wszytskim na problem z rachunkiem bankowym lub kartą kredytową. Sprawdź czy na pewno karta jaką podałaś w Seller Central jest poprawna. Nawet jeśli jej dane są, sprawdź jaki masz Balance konta – jeśli jest na minusie skontaktuj się z bankiem z pytaniem czy transkcja nie została zablokowana po ich stronie – zdarza się to wyjątkowo często od początku roku. Sprawdż czy karta jest przypisana „Assigned” do głównego rynku sprzedażowego („Home marketplace””

   Pozdrawiam ,
   Tomek

 25. Witam,
  rejestruję się jako sprzedawca na imię i nazwisko bez podawania firmy,
  Czy moge później dodać nazwę firmy, żeby rozliczać się firmowo ?
  czy to jest konieczne odrazu przy rejestracji ?

  • Cześć,

   Szczerze mówiąc nie wiem. Nigdy nie rejestrowaliśmy konta na osobę prywatną. Jeśłi masz firmę i docelowo to właśnie na nią ma być dokonana rejestracja i sprzedaż, najlepiej zrób to od razu na dane firmy. Jeśli jednak będziesz szedł drogą konto prywatne, potem konto firmowe daj znać proszę jak Ci poszło.
   Pozdrawiam

   Tomek

 26. Dzień dobry,

  Sprzedaję produkty na amazon.de.fr.es.it.uk. jako FBM oraz FBA. Towar jest tylko wysyłany do Niemiec i tam magazynowany. Ostatnio amazon zablokował mi konto na UK twierdząc, że muszę zarejestrować VAT. Nie magazynuję w UK towaru a tym bardziej nie przekroczyłam kwoty 70 tys. funtów w roku przy sprzedaży. Odwołałam się od decyzji i cisza. A oni co parę dni przysyłają informację, że mam zarejestrować VAT w UK. Czy masz jakąś radę na to? 😉

  • Justyna,
   Sprawdź czy na pewno Twoje produkty nie znajdują się w magazynach w UK. Moąesz to zrobić w Report – Fullfilment by Amazon – zakładka Inventory – Daily Inventory History. Może się okazać że nie wyłączyłaś w ustawieniach FBA możliwości składowania w UK i Amazon w obrębie EFN przesunął Twoje produkty do FC w UK i tym samym wpadłaś w obowiązek rejestracji do VAT, której oczywiści nie miałaś i to spowodowało blokadę.
   Jak będziesz miała nadal ten problem, zadzwoń, postaram się pomóc.
   Tomek

   • Sprawdziła. \pobrałam raport i niestety miałeś rację. Przesunęli moje produkty do UK. Kilka sztuk. Z czego połowa ma/miała status uszkodzone. Wskaż proszę jak i gdzie wyłączyć tę opcję.
    Czy przez to moje niedopatrzenie jest szansa, że odblokują mi konto? Bez rejestracji Vat w UK.
    Pozdrawiam
    Justyna

    • Justyna,

     To niestety zdarza się często. Zaloguj się do Seller Central, dalej Settings i Fullfilment by Amazon. W pierwszej sekcji od góry „Cross-Border Fullfilment Settings” edytuj element „Allow inventory to be stored in other countries” i ustaw tam tylko Niemcy jeśli tylko tam będziesz chciała składować produkty. Jeśli w UK masz tylko uszkodzone produkty najlepiej je tam zutylizuj. Jak magazyn w UK będzie już pusty, załóż case lub przez apelację napisz POA co się stało i że nie będziesz składować produktów w FBA. Powinno być OK 🙂

     Pozdrawiam,
     Tomek

     • Tomku,

      Jesteś moim mistrzem 😉 Podpowiedz jeszcze jak te produkty zutylizować i gdzie wysłać POA? 🙂

      Pozdrawiam,
      Justyna

     • Justyna,
      Dzięki 🙂 Zalgouj się, przejdż do Inventory – Manage Inventory, potem z górnego paska wybierz ” Remove Unfulfillable Inventory (x), wybierz produkty które znajdują się w Inventory w UK (z raportu) i przejdź cały proces wybierając czy chcesz je utylziowac czy odesłać.
      jeśli chodzi o POA to zaczekaj aż te produkty zostaną zutylizowane (do 14 dni) i wtedy w Performance Notifications, przejdż do wiadomości w której Amazon informował że Twoje konto zostało zablokowane, napisz POA i tam je załącz. Krótką instrukcję co powinno zawierać POA opisaliśmy na blogu w tym artykule
      Powodzenia,

      Tomek

   • Niestey nie mam opcji Remove Unfulfillable Inventory . Z raportu ktory wtedy pobralam wynika, ze te produkty byly w UK w pazdzierniku i grudniu. Dziwne jest to, ze bylo ustawione ze produkty moga krazyc tylko do niemiec i francji a mimo to znalazly sie w UK.
    Dziekuje za cierpliwosc.
    Pozdrawiam

 27. Witam,
  Jaki bank polecacie do założenia konta EUR w kraju ze strefy euro – tak, żeby otrzymywać przelewy w walucie EUR i później przekazywać na swój rachunek w Polsce?

  • Cześć Kuba,
   Najlepszy jest SparKasse. Jest przedstawiciel w Polsce który może założyć rachunek bez konieczność wyjeżdżania z kraju. Na maila wysłałem namiary do tej osoby.
   Pozdrawiam,

   Tomek

 28. Dzień Dobry,
  czy opłata 39,99 jest pobierana za cały rynek europejski? Tj de, nl, fr, it, co.uk,?? czy za każdą platformę trzeba uiszczać kolejną opłatę?
  dziękuję i pozdrawiam

 29. Witam, mam pytanie – czy żeby sprzedawać na Amazon w KRS musi być wpisany handel, czy nie ma to znaczenia (mam wpisane przetwórstwo)?
  I czy sprzedawanie rzeczy z zupełnie różnych kategorii może wyglądać dla klientów podejrzanie, czy jest to norma i nikogo nie zdziwi?
  Pozdrawiam i dziękuję za odp.

  • Witaj Tosia,

   Z punktu widzenia Amazon nie ma to znaczenie jaki zakres działalności posiadasz w KRS. Najważniejsze dla Amazon jest potwierdzenie danych firmowych podanych na koncie sprzedawcy versus KRS. jeśli konto zostanie aktywowane to możesz sprzedawać w każdej kategorii do której masz dostęp – dla części potrzebujesz pozwolenia ze strony Amazon.

   Pozdrawiam
   Tomek

 30. Dzień dobry, chcę rozpocząć sprzedaż na Amazonie, planuję sprzedawać przede wszystkim do Włoch, nie do Niemiec. Ale mimo to najlepiej będzie założyć konto, jak chyba większość Polaków, na Amazon.de? I chciałabym jeszcze zapytać o możliwość samodzielnego ustalenia czasu na wysłanie paczki, innego niż 2 dni? Jeżeli specyficzny towar tego wymaga (oczywiście w opcji FBM).

 31. Spółka, na którą było założone konto, została podzielona na dwie firmy. Chcemy założyć nowe konto na Amazon, ale obawiamy się połączeń ze starym kontem takich jak wspólny adres IP. Czy jest możliwość założenia nowego konta na nowe dane bez ryzyka blokady? Dodam także, że asortyment będzie dość podobny.

 32. Dzień dobry,

  a ja mam pytanie czy skany dowodu są przechowywane przez Amazon?
  Czy istnieje szansa aby wycofać te dane z obawy przed wyciekiem tych danych – jak wiemy nie w takich firmach się przytrafiały takie wpadki?

  • Monika,
   Nie spotkałem się z tym. Musisz podać dokumenty do samej weryfikacji konta. Jak uruchomisz konto napisz do supportu w tej sprawie i jak możesz to podrzuć tu wiadomość co udało Ci się ustalić.
   Pozdrawiam
   Tomek

 33. Dzień dobry
  od ponad tygodnia bezskutecznie próbuję założyć konto sprzedażowe na Amazon. W pierwszej kolejności przez pomyłkę rozpoczęłam proces zakładania płatnego konta professional. Nie dokończyłam jednak tej rejestracji bo w czwartym kroku, w którym podaje się nazwę sklepu, błędnie wyświetlała mi się strona- nie wyświetlały się pytania a tylko możliwe odpowiedzi, nie wyświetlał się też przycisk „next”, więc nawet dokonując wyboru odpowiedzi na pytania widmo, nie miałam możliwości żeby przejść do ostatniego etapu rejestracji czyli „verification”.
  Za poradą Amazona, spróbowałam więc otworzyć individual account, na zupełnie innym mailu.
  Tu jednak pojawił się dokładnie ten sam problem przy czwartym kroku rejestracji (STORE).
  Zgodnie z sugestią Amazona czyściłam wszystkie cookies/cache i próbowałam na innych przeglądarkach- bez efektu.
  Szukam co może być powodem tych trudności.
  Czy jeśli adres mailowy na którym próbowałam utworzyć profesjonalne firmowe konto sprzedażowe (na amazon sellercentral.com) został wcześniej użyty do utworzenia konta klienckiego to może to być powodem problemów? Czy też jeżeli próbowałam później stworzyć od nowa konto individual na zupełnie nowym adresie mailowym i też się nie udało to poprzednie działania nie miały znaczenia?

 34. Jestem nowa na Amazonie i przez przypadek zrejestrowałam się do zakładki „VAT Services on Amazon”. Działalność jednoosobowa, nie jestem Vatowcem, nie chcę korzystać z magazynów AMAZON. Pobierana jest opłata za to 400 Eur za rok, czy to konieczne, żeby się tam rejestrować? Co zrobić, aby się wymeldować?

  • Monika,
   Nie jest obowiązkowe i jest to opcja dla sprzedawców operujących zazwyczaj w modelu FBA. Możesz dezaktywować VCS wchodząc w Settings – Tax Settings.
   Pozdrawiam, Tomek

 35. Dzień dobry
  Podczas wprowadzania danych (Amazon KDP) pojawił się u mnie następujący problem. System nie przyjął IBANu rachunku walutowego w euro (PKO BP). Przyjął natomiast IBAN rachunku bazowego (obydwa podpięte mam pod kartę wielowalutową). Tworzenie konta powiodło się, łącznie z deklaracją podatkową ale czy teraz będę poszkodowana przy wypłatach?

  IBAN walutowy zaczyna się u mnie PL30…. a bazowy PL20….
  Jakkolwiek mam taką informację: „You’ve successfully added a bank account to receive payments.
  Customer transactions made in all Marketplaces across Amazon will be paid to this account in EUR (€).”

  Czy można edytować numer konta bankowego w trakcie użytkowania Amazona? Jest tam opcja delete account ale jestem nowa na Amazon i wolę się upewnić.

  Będę bardzo wdzięczna za każdą sugestię

  • Witam,

   Tak oczywiście jest możliwość zmiany numeru konta w sekcji Deposit method. Trzeba mieć na uwadze jednak, że zmiana rachunku bankowego wiąże się kilkudniowym wstrzymaniem wypłat środków oraz często koniecznością uwiarygodniania go ponownie.

   Pozdrawiam, Tomek

 36. Witam,

  Mam pytanie do eksperta, jak to zrobic 🙂 Otóż mam konto na amazon.de na spolke z oo.
  Posiadam nip polski i nip niemiecki spolki. Chcialbym sprzedawac w modelu fbm.

  Chcialbym otrzymywac fakture kosztowa od amazonu za oplaty na polski nip ( zeby moc sobie wpuscic w koszty), ale faktury dla klientow chcialbym wystawiac z vatem niemieckim czyli 16% obecnie.

  Jak to poustawiac zeby bylo dobrze 🙂 ?

  • Cześć Tomek,

   W sekcji Settings – VAT calculation settings dodaj oba VAT-y, tak aby NIP PL był tym głównym (obok NIP klikasz Edit i potem „Mark as primary”). Amazon wystawi fakturę kosztową zgodnie z tym NIPEM, ale w większość wypadków i tak jest to faktura unijna 0% ze spółki w Luksemburgu.
   Jesli chodzi o klientów to w modelu FBM, to decydujesz sam jaka stawkę VAT stosujesz i jeśli będzie to stawka DE 16%, to cena sprzedaży brutto, jest wartośći do wyiczenia VAT 16%.
   Powodzenia 🙂 Tomek

 37. Witam,
  Mam pytanie co do karty. Jest napisane karta kredytowa ale czy może być też debetowa albo chociaż przedpłacona? Czy koniecznie kredytowa?

  • Adrian,
   Ważne żeby Amazon mógł z niej ściągnać środki. Skontakuj się najpierw z bankiem aby sie upewnić że karta napewno może być uzywana do zagranicznych transkacji w EURO. Jeśli tak to użyj jej. Jeśli Amazon nie będzie mógł z niej ściągnać środków, szybko Cię o tym poinfrmuje :)- mailem i informacją po zalogowaniu się na konto sprzedawcy
   Tomek

 38. witam ponad tydzień temu mialem video rozmowę z asystentem Amazona pani powiedział ok i ze w 72 godzinę wyspa wiadomość mija 8dzien i cisza jak wchodzi na konto sprzedawcy cały czas pisze w toku pytanie ile nie na to czeka a jak nie gdzie można zapytać o jakieś informacje ?

  • Andrzej,

   Niestety kontakt z supportem Amazon pozostawia wiele do życzenia. Nadpisz na tego casa raz jeszcze że czekasz na kontakt w swojej sprawie juz od 8 dni – to otwiera nowe wątek z danym casie i zazwyczaj dostaniesz odpowiedź szybciej, ale musisz się uzbroić w cierpliwość.

 39. Dzień dobry,

  1. Numer RFC dotyczy wyłącznie sprzedaży na rynku meksykańskim, więc nie jest wymagany na amazon.de.
  2. W ramach OSS można prowadzić sprzedaż na obszarze całej Wspólnoty od momentu, w którym łącznie we wszystkich krajach osiągnie ona wartość 10000 euro. Opcja ta jest dostępna jedynie wtedy, gdy rynek macierzysty jest w Polsce (rejestracja przez polską stronę serwisu Amazon), a magazynowanie odbywa się wyłącznie w Polsce.
  W razie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu przez formularz dostępny na stronie.

  Amata Borys-Chudek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz