Przed rozpoczęciem procesu zakładania konta sprzedażowego w Amazon Seller Central skompletuj wymagane dokumenty aby sprawnie przejść przez proces rejestracji.

Rzeczy które potrzebujesz do założenia konta sprzedażowego to:

– Karta Kredytowa

– Skan dowodu osobistego / paszportu

– Potwierdzenie adresu zamieszkania osoby zarządzającej kontem

– Numer telefonu

– Numer NIP firmy

– Nr konta Bankowego

 

Karta kredytowa wymagana podczas rejestracji Amazon Seller Account

Karta Kredytowa jest wymagana podczas procesu rejestracji konta. Nie potrzebujesz jednak karty wystawionej na dane firmy  na którą będzie zakładane konto sprzedażowe. Ważne żeby karta była ważna i taka która daje możliwość realizacji płatności przez internet. Karta zostanie obciążona kosztami opłat za konto Amazon. Obecnie jest to EUR 39 netto miesięcznie przy koncie Professional. Po pełnej rejestracji konta i przypisaniu rachunku bankowego można zmienić formę pobierania opłat przez Amazon i zmienić ją na konto bankowe, tym samym usuwając dane karty kredytowej z konta Amazon.

TIP: Standardowo nowe zakładane konta rejestrowane są jako Professional. jeśli rejestrujesz konto ale nie masz gotowych jeszcze produktów i może Ci to zająć kolejne tygodnia / miesiące może downgradować konto na Individual i w ten sposób nie będziesz płaciła stałej opłaty miesięcznej.

 

Potwierdzenie tożsamości – dowód osobisty / paszport

Przy zakładaniu konta konieczne podanie jest informacji na temat osoby będącej właścicielem, lub udziałowcem firmy w przypadku spółek i / lub osoby zarządzającej kontem. Oprócz danych osobowych takich jak adres zamieszkania, narodowość, datę urodzenia musisz podać również rodzaj, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz datę jego wygaśnięcia.

Po rejestracji konta i podaniu tych danych poproszony zostaniesz o załadowanie skanu  dokumentu. Zeskanuj dowód osobisty w taki sposób aby oby były widoczne jego obie strony i były one w jednym pliku w dobrej jakości. Jeśli skanujesz paszport konieczny jest skan strony ze zdjęciem. Na poniższym zdjęciu znaleźć  możesz pozostałe wymagania dotyczące skanów dokumentów.

 

  

Potwierdź dane osoby zarządzającej kontem Amazon

Jesteś zobowiązany do uwiarygodnienia informacji dotyczących głównej osoby zarządzającej kontem czyli „Primary Contact Person Information”. Aby to zrobić musisz dostarczyć do Amazon za pośrednictwem panelu Seller Central skan tak zwanego „utility bill” czyli rachunku za media. Może to być rachunek za prąd, wodę, gaz lub telefon. Ważne aby rachunek nie był starszy niż 3 miesiące a dane na nim pokrywały się z danymi osoby zarządzającej kontem podanych wcześniej i zawierały imię, nazwisko oraz adres. Informacje te weryfikowane są automatycznie dlatego ważne aby plik był w dobrej jakości i był możliwy do zczytania przez automat. Najlepszym formatem są pliki .pdf. O te dane zostaniesz poproszony dopiero po uruchomieniu jednak są one niezbędne aby konto Amazon zostało w pełni aktywowane.

Musisz posiadać i podać dane telefonu komórkowego. Numer ten będzie służył w pierwszej kolejności do uruchomienia dwustopniowego zabezpieczenia konta. Na podany podczas rejestracji konta numer wysłany zostanie kod aktywacyjny który należy wpisać w wyznaczone pole co jest równoznaczne z weryfikacja tego numeru jako numeru powiązanego z głównym kontem. Numer telefonu używany jako główny numer kontaktowy i weryfikacyjny przy logowaniu aczkolwiek jest możliwość jego zmiany na późniejszym etapie zarządzania kontem.

 

Numer NIP firmy

Samo otworzenie konta Amazon nie wymaga podania numeru NIP ale jest on wymagany do pełnej aktywacji konta Amazon. Po uzyskaniu dostępu do konta sprzedawcy przejdź do Settings –> Account Info -> VAT information i->Add a VAT/GST registration numer i wpisz swój numer NIP bez kresek. Po dodaniu go będzie on miał status „Pending Verification” i po kilku dniach zostanie ostatecznie potwierdzony. Jest to wymagana dana do pełnej aktywacji konta Amazon.

 

Nr konta bankowego

W sekcji ustawień, „Settings” zobowiązany jesteś do podania numeru konta bankowego na które przelewane będą środki z Twojej sprzedaży poprzez platformę. Może to być konto polskie, ale pamiętaj że w tej opcji Amazon przewalutuje przelew z waluty euro lub funta na złotówki. Niestety posiadanie kota walutowego   w danej walucie w polskim banku nie uchroni nas przed przewalutowaniem ponieważ Amazon nie rozpoznaje rodzaju kota bankowego po samym jego numerze i jako ustawienie default środki przelewane są przewalutowane. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie konta w banku jednego  z krajów  strefy Euro dla wypłaty środków w euro  oraz konta Brytyjskiego od wypłaty środków w funtach brytyjskich.

 

Upewnij się że posiadasz wszystkie te informacje zanim zdecydujesz się na rejestrację konta Amazon

Jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości napisz w komentarzu lub naszej grupie FB, chętnie odpowiemy i może ta informacja pomoże innych sprzedawcom.

Chętnie dzielimy się wiedzą w ramach Go2Market Community – zostań jej aktywnym członkiem.

Happy Selling 🙂

Go2Market Crew