NowościSprzedaż na Amazon

Czym jest Amazon Selection Assistant i jak z niego korzystać?

Portal Amazon regularnie wprowadza nowe rozwiązania, które mają ułatwić sprzedawcom korzystanie z tej platformy. Nowością w programie Amazon Vendor jest Amazon Selection Assistant. Dzięki niemu możesz szybko sprawdzić, czy produkty, które chcesz wprowadzić na ten marketplace są już tam oferowane. Jest to istotne ze względu na możliwość podpięcia własnej oferty pod istniejący listing. Sprawdź, jak skorzystać z możliwości i przyspieszyć proces wejścia na Amazon.

Na czym polega działanie Amazon Selection Assistant?

Nowa usługa pozwala na szybkie sprawdzenie, czy wśród ofert dostępnych na platformie są już produkty, które sam chcesz tam wystawić. Wystarczy załadować całe portfolio produktowe, aby zyskać dostęp do kompletnej analizy zawierające wyszczególnienie istniejących listingów dla podanych kodów EAN wraz z informacją, ilu z nich jeszcze nie ma na Amazon. Dzięki temu możesz zrezygnować z ręcznego wyszukiwania każdego produktu po kodzie GTIN i ładując kompletny plik w kilka chwil otrzymać wyczerpujące informacje.

 

 

Rys. 1 Jak to działa?

 

Po lewej stronie w ostatnim punktorze znajdziesz link do pliku (Use this template), który należy uzupełnić i załadować w panelu. Po wypełnieniu obowiązkowych pól wgraj go, aby uzyskać dostęp do informacji dotyczących aktualnej oferty i możliwości jej rozszerzenia.

 

Rys. 2 Wgrywanie pliku z portfolio produktowym

 

Pamiętaj, aby wypełnić wszystkie zaznaczone pola. Dzięki temu informacje zwrotne będą wiarygodne i wyczerpujące.

 

Jak wygląda plik, który muszę uzupełnić?

Plik do uzupełnienia jest niezwykle prosty. Polem obowiązkowym jest wyłącznie kolumna zawierająca ID produktu, jednak warto uzupełnić wszystkie trzy:

  • w pierwszej wybierz typ kodu identyfikacyjnego – masz do wyboru EAN, UPC, ASIN, GTIN i JAN;
  • w drugiej podaj wybrany kod;
  • w trzeciej wpisz nazwę produktu.

 

 

Rys. 3 Pusty plik z portfolio

 

Rys. 4 Wypełniony plik z portfolio gotowy do załadowania w Amazon Vendor Central

 

Jak odczytywać i analizować wyniki?

Udało się – wygenerowałeś wyniki! Czas na ich analizę. W kolumnie po lewej stronie są wymienione poszczególne kategorie. Znajdziesz tam informacje o produktach:

  • których jeszcze nie ma na Amazon,
  • dostępnych u innych Vendorów,
  • o ASIN-ach wymagających podania większej liczby szczegółów,
  • niedostępnych,
  • w przypadku których portal rekomenduje zmianę ceny,
  • które są już dostępne na platformie.

 

 

Rys. 5 Analiza portfolio

 

Podział na sekcje umożliwia dokładne przejrzenie wybranych ofert, np. wyłącznie produktów, których jeszcze nikt nie sprzedaje na tym marketplace’ie. Informacje na temat listingów innych Vendorów pozwolą Ci na podjęcie decyzji, czy podłączyć się pod nie, czy zrezygnować z wystawiania własnej oferty. Ważne są również wskazówki dotyczące cen. W programie Vendor masz mniejszy wpływ na kształtowanie strategii cenowej niż w FBM i FBA, dlatego warto uwzględniać rekomendacje Amazon, aby pozostać konkurencyjnym.

Automatyzacja analizy portfolio dla sprzedawców Amazon Vendor Central

Przekonałeś się już, że warto korzystać z narzędzi udostępnianych przez Amazon? Zatem do dzieła! Przygotuj pierwszy plik, wgraj go w panelu i korzystaj z dostępu do wiarygodnych informacji dotyczących istniejących listingów oraz nisz rynkowych, które możesz wypełnić. Dzięki takiej analizie w krótkim czasie możesz podjąć decyzję dotyczącą wejścia na ten marketplace z nowymi produktami. Opracujesz też skuteczną strategię konkurowania z podmiotami, które mają w swym portfolio takie same oferty jak Ty.

 

Happy Selling

Amata Borys-Chudek

Go2Market Crew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz