Wielu polskich sprzedawców podchodzi do platformy Amazon z nieufnością wynikającą z tego, że stosowane na niej rozwiązania różnią się od znanych im dotąd możliwości promowania ofert. Chcesz dowiedzieć się, jak je wykorzystać, by kilkukrotnie zwiększyć obroty? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, która z platform sprzedażowych oferuje lepsze narzędzia promocyjne.
Amazon proponuje m.in. promocję konkretnych ofert oraz marek. Ten amerykański gigant e-commerce wprowadził do Polski nową jakość kampanii, która daje przedsiębiorcom ogromne możliwości. Sponsorowane produkty (Sponsored Products) i kolekcje firmowe (Sponsored Brands) mogą być wyróżnione na stronach wyszukiwania wśród innych towarów oraz na stronach produktowych. Można przekierować z nich ruch do własnego sklepu na tej platformie lub wybranej strony internetowej. Dzięki temu możesz zwiększyć rozpoznawalność własnej marki i promować te oferty, dla których chcesz uzyskać najwyższą konwersję. Na początku warto wybrać najlepiej sprzedające się towary, zamiast inwestować w kampanię niszowych produktów. Amazon oferuje też możliwość korzystania z okazji do promocji w ramach Prime Day, Black Friday czy Cyber Monday.
Na Allegro sprzedawcy mogą wybrać kilka opcji, m.in. Oferty promowane, Pakiet Promo, Promowanie na stronie działu czy Brand belka (w przypadku małych firm). W pierwszym przypadku podobnie jak w Sponsored Products na Amazon, wybrane do kampanii produkty wyświetlają się na początku wyników wyszukiwania oraz w jej dalszej części wśród innych ofert i w lewej kolumnie na stronie głównej. Pakiet Promo łączy promowanie na czołowych miejscach wśród wyników wyszukiwania z pogrubieniem i dodaniem niebieskiego tła. Interesującym rozwiązaniem jest Promowanie na stronie działu, ponieważ w tym przypadku wybrane przez sprzedawcę towary pojawiają się w konkretnej kategorii. W związku z tym trafiają bezpośrednio do klientów, którzy potencjalnie są zainteresowani ich zakupem. Kolejną możliwość stanowi umieszczenie oferty w Strefie Okazji, tj. wśród najlepszych promocji dostępnych na portalu. Brand belka zapewnia miejsce do prezentacji własnej firmy nad listą wyników.
Podstawową różnicą między Amazon i Allegro w obszarze kampanii reklamowych jest sposób naliczania płatności. Pierwszy z tych portali bazuje na licytacji, czyli to sprzedawca proponuje stawki za wybrane słowa kluczowe i na tej podstawie rozlicza się z platformą. Ustala też maksymalną stawkę dzienną. Dzięki temu skuteczniej kontroluje budżet przeznaczony na działania marketingowe. Polski gigant sprzedaży internetowej korzysta z modelu hybrydowego. Ma cennik m.in. na Oferty promowane, Pakiet Promo i Promowanie na stronie działu, w którym wyróżnia płatności miesięczne za kampanie prowadzone przez cały miesiąc oraz dziennie, gdzie za każdy dzień promocji jest naliczana określona opłata. Klienci mogą zatem sami decydować o tym, na jak długo uruchomią kampanię. Podobnie jest na Amazon, ponieważ każdą z nich można wyłączyć tam w dowolnym momencie. Pozwala to na utrzymanie wysokiej efektywności działań marketingowych. Allegro oferuje również model PPC z ustalonym budżetem i kosztem za kliknięcie.
Obie omawiane platformy zapewniają klientom dostęp do sieci reklamowej. Dzięki temu mają oni możliwość integrowania działań marketingowych podejmowanych w różnych kanałach promocyjnych. Optymalizacja kampanii prowadzonej na Amazon, Facebooku i w Google gwarantuje lepszą kontrolę wydatków oraz skuteczności poszczególnych akcji promocyjnych. Amazon Attribution daje możliwość budowania efektywnej strategii oraz dostęp do szczegółowych raportów i analiz. Sieć reklamowa Allegro jest zintegrowana z Google, zatem promowane oferty mogą pojawić się w wynikach wyszukiwania lub w widocznej nad nimi zakładce Zakupy.
Sprzedawcy oferujący dotąd produkty na lokalnym marketplace wcale nie muszą wybierać między Amazon i Allegro. Pierwszy z nich świetnie sprawdza się w przypadku zamówień od klientów z Polski, drugi daje natomiast możliwość rozszerzenia sprzedaży na zagraniczne rynki. Decydując się na rejestrację na amerykańskiej platformie e-commerce, warto rozpocząć wystawianie ofert od najlepiej rozwiniętych rynków, np. Niemiec i Francji. Dzięki temu można sprawdzić, jak dużym zainteresowaniem się one cieszą. Później można podbić cały świat, ponieważ Amazon działa m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Japonii oraz Australii. Jeśli chcesz docierać wszędzie tam, gdzie są Twoi klienci, wykorzystaj możliwości obu platform, by zwiększać efektywność sprzedaży!
Happy Selling
Amata Borys-Chudek
Go2Market Crew
Porozmawiamy o tym, jakie masz potrzeby, problemy i plany związane ze sprzedażą na Amazonie. Ustalimy, czy jesteśmy w stanie Ci pomóc.
Podczas rozmowy:
zadamy kilka pytań, aby dowiedzieć się więcej o Twojej firmie i produktach,
odpowiemy na Twoje pytania,
wspólnie ustalimy ewentualny kolejny krok.