W Go2Market stawiamy nie tylko na poszerzanie amazonowych horyzontów, ale także naszego teamu. Od kilku miesięcy pracujemy nad procesem onboardingowym nowych pracowników, by mogli oni zrozumieć Go2Marketowe struktury, narzędzia i atmosferę jaka panuje w naszych „wirtualnych” progach. Dlaczego „wirtualnych”? Ponieważ Go2Market działa w całości zdalnie! Z tą myślą stworzyliśmy onboarding całkowicie dostosowany do pracy w trybie home office, dający nowym pracownikom czas i przestrzeń na pojawiające się pytania i wątpliwości, a także do dzielenia się spostrzeżeniami i wnioskami. Wszystko przedstawiamy w łatwy, przystępny sposób, bez niezrozumiałego żargonu, a do dyspozycji nowych członków teamu Go2Market zawsze stoi Buddy – kumpel, który jest i czuwa, zawsze służy pomocą i sprawia, że wdrożenie jest sprawne i komfortowe. Sprawdź poniżej, jak wcielić w życie interesujące wprowadzenie nowych pracowników do Twojej firmy, które będzie przebiegało całkowicie zdalnie.
Chociaż angielskie słowo onboarding nie ma w języku polskim swojego odpowiednika, przyjęło się, że mówimy o wdrożeniu pracownika do pracy. Zazwyczaj trwa ono kilka dni lub tygodni, a nowy pracownik dowiaduje się w tym czasie w jakich strukturach będzie pracował, jakich narzędzi będzie używał, jak wyglądają procesy w jego nowym miejscu pracy i jak dokładnie będzie wyglądała jego praca na danym stanowisku.
Głównymi zadaniami onboardingu są nie tylko formalności i wprowadzenie pracownika w środowisko, w jakim będzie teraz pracował, ale również pierwsze wrażenie. W tym przypadku mówimy o pierwszych wrażeniach na temat firmy, jakie towarzyszą pracownikowi od samego początku jego pracy. Już podczas onboardingu nawiązują się więzi pracownika z firmą i innymi pracownikami. By więź była silniejsza, potrzebne jest dobrze przemyślane wdrożenie. Pamiętaj zatem, by planując onboarding postawić się na miejscu pracowników, wejść w ich skórę i zastanowić się, jak w interesujący wprowadzić ich do Twojej firmy tak, aby zbudować długofalowe relacje. Zobacz na jaki pomysł onboardingu wpadliśmy w Go2Market i przekonaj się, że zdalnie = ciekawie.
Pamiętasz swoje pierwsze dni w innych firmach? Jak się wtedy czułeś/as? W jakiej atmosferze przebiegał onboarding i czy nie zostałeś/as zarzucony/a dużą ilością nowego materiału do przyswojenia już na samym starcie? U nas jest zupełnie inaczej, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że wiedza lubi przyswajać się w praktyce, dlatego nie łączymy ogólnego onboardingu z czysto stanowiskowym, nie zarzucamy materiałami, natomiast dajemy czas i przestrzeń do poznania się, rozmów i pytań. Przygotowując plan wdrożenia w Go2Market kierowaliśmy się przede wszystkim własnymi doświadczeniami. Istotnym aspektem było dla nas to, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom przyszłych pracowników lub – co lepsze – pozytywnie ich zaskoczyć. By usystematyzować onboarding w Go2Market postanowiliśmy skupić się na następujących punktach:
Nie wieje nudą, prawda? U nas nie ma czasu na nudę, a onboarding w takiej formie okazał się być strzałem w 10! Nasz team tworzą specjaliści pełni pasji nie tylko do swojej pracy. Chętnie dzielimy się wiedzą, wsparciem, pro tipami, dobrym słowem i uśmiechem. Stawiamy na szczerość, otwartą komunikację i dbamy o siebie nawzajem już od pierwszych chwil w Go2Market.
Nowy rok to także nowe wyzwania w projekcie onboardingowym. Nie spoczywamy na laurach, stawiamy sobie nowe cele i ulepszenia. Po każdym zakończonym wdrożeniu rozmawiamy zarówno z nowymi pracownikami, jak i z Buddym, pytamy o szczerą opinię, o zalety i wady. Cenimy sobie każdy feedback i jesteśmy otwarci na nowe pomysły i rady. Nie boimy się zmian. Pracujemy nad tym, by wzbogacić onboarding o brakujące kwestie, nieustannie rozwijając przy tym naszą bazę wiedzy i wychodząc poza schematy typowej pracy zdalnej. Udowadniamy, że onboarding gra dobrze w rytmie home office. Jeżeli chciałbyś/chciałabyś pewnego dnia uczestniczyć w naszym procesie onboardingowym, obserwuj nasz profil na Linkedin. Tam znajdziesz wszystkie nasze aktualne oferty pracy.
Happy onboarding!
Dominika Mazur
Go2Market Crew
Porozmawiamy o tym, jakie masz potrzeby, problemy i plany związane ze sprzedażą na Amazonie. Ustalimy, czy jesteśmy w stanie Ci pomóc.
Podczas rozmowy:
zadamy kilka pytań, aby dowiedzieć się więcej o Twojej firmie i produktach,
odpowiemy na Twoje pytania,
wspólnie ustalimy ewentualny kolejny krok.