Sprzedaż na Amazon

Dostajemy wiele zapytań dotyczących kwestii dokumentów, jakie wymagane są podczas rejestracji konta Amazon Seller. Postanowiliśmy zebrać te informację tak, aby każdy nowy sprzedawca Amazon mógł dowiedzieć się, jakich dokumentów potrzebuje przez otwarciem konta Amazon Seller Central.

Przed rejestracją konta Amazon Seller

Po pierwsze, bycie sprzedawcą Amazon możliwe jest tylko dla firm. Nie ma możliwości sprzedaży na Amazon przez osoby indywidualne. Jeśli prowadzisz business nieważne jest czy jest to jednoosobowa działalność, spółka z ograniczona odpowiedzialność czy spółka akcyjna, każda forma jest dopuszczalna.

Zanim rozpoczniesz proces zakładania konta, przejdź przez poniższą check listę i upewnij się, że posiadasz wszystkie wymienione poniższej elementy / informacje:

 1. Dane firmowe najlepiej z aktualnego wyciągu z CEIDG lub KRS
 2. Dane osób będących właścicielami / osobami prawnie reprezentującymi firmę
 3. Dane osoby, która będzie główna osobą kontaktową i zarządzającą kontem
 4. Dane osób, które otrzymają uprawnienia dodatkowych użytkowników konta
 5. Dane dotyczące firmowego rachunku bankowego
 6. Kartę kredytową / debetową
 7. Adres mail do rejestracji konta
 8. 2 numery telefonów komórkowych potrzebne do weryfikacji konta

Wymagane dokumenty do rejestracji konta Amazon Seller dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

Na początek powiemy Ci, jakie dokumentów potrzebujesz do rejestracji konta sprzedawcy prowadząc działalność gospodarczą. W kolejnym akapicie dodamy informację, jakie dodatkowe dokument będą wymagane dla Spółek. Ok, to prowadząc działalność gospodarczą i chcąc uruchomić konto Amazon, potrzebujesz:

 

 1. Wyciąg z CEIDG nie starszy niż 3 miesiące licząc od daty otwarcia konta. Z tego dokumenty najlepiej kopiować jest dokładnie dane do uzupełnienia po stronie Seller Central tak, aby wszystko pokrywało się 1 do 1. Nie skracaj nazwy firmy, nie stosuj skrótów czy zamienników. Jeśli w rubryce ulica jest Aleja Generała Sikorskiego, nie zamieniaj tego na ul. gen. Sikorskiego, itd. W zależności od wielu zmiennych nieraz, Amazon może nie prosić o wyciąg z CEIDG w formie elektronicznej, jednak często tego nie robi. Jeśli dostaniemy prośbę o jego przesłanie, zazwyczaj wystarczająca jest polska wersja językowa, jednak coraz częściej zdarza się, że dostajemy informację, że jest to „Invalid Document” i wtedy należy przesłać jego tłumaczenie. Tłumaczenie nie musi być przysięgłe, ale ważne jest, aby było wykonane przez profesjonalnego tłumacza i najlepiej podbite jego pieczątką. Preferowana forma takiego pliku jest .pdf.
 • Dokument tożsamości osoby zarządzającej konta, czyli tak zwanej „Primary Contact”. Od kilku miesięcy wymagany jest osobny skan dla obu stron dowodu osobistego – jeden plik dla awersu i osobny plik dla rewersu dokumentu. W przypadku paszportu wystarczy skan strony ze zdjęciem. Zadbaj o to, aby skan był czytelny. Jeśli posiadasz stary blankiet dowodu, w którym widnieje adres zamieszkania, ważne jest to, aby adres ten pokrywał się z adresem podanym podczas rejestracji konta oraz na rachunku potwierdzającym adres zamieszkania, o czym niżej.
 • Dokument potwierdzający adres zamieszkania. To część, która zazwyczaj najbardziej dziwi nowych sprzedawców i często sprawia sporo problemów. Potwierdzenie adresu zamieszkania dotyczy osoby, która jest „Primary Contact“ a nie adresu firmy. Amazon chce potwierdzenia, że dane osoby faktycznie zarządzając kontem Amazon są prawdziwe. Za potwierdzenie adresu służyć może: Rachunek za prąd, gaz, wodę, telefon lub telewizję kablową. Ważne jest, aby na tym rachunku widoczne było imię i nazwisko osoby oraz adres i aby te dane pokrywały się z danymi podanymi podczas rejestracji konta. Można zamazać dane wrażliwe takie jak numer klienta, PESEL, kwotę rachunku, ale nie można ingerować w sam plik, czyli zmieniać jego zapisówa. Jeśli chcesz zamazać część danych, po prostu wydrukuj rachunek, zamarz dane wrażliwe, zeskanuj go i w takiej formie załącz w Seller Central.

Alternatywnie do rachunku, jest możliwość załączenia wyciągu bankowego, jako potwierdzenia danych osoby zarządzającej kontem. Tak jak powyżej, możesz zamazać numer rachunku, saldo itp.

 • Wyciąg z rachunku firmowego. Jest kilka możliwości potwierdzenie rachunku bankowego a jedną z nich jest właśnie przesłanie wyciągu z rachunku. Chodzi tutaj o rachunek firmowy, na które przelewana będą środki z Amazon. Ważne, aby dane zgadzały się z danymi firmy podanymi podczas rejestracji konta. Tak jak w przypadku rachunku możesz usunąć z niego dane wrażliwe, takie jak saldo czy szczegóły transakcji.

Dokumenty wymagane w Amazon Seller dla Spółek

Oczywiście, jeśli chodzi o dane firmowe, to korzystamy z wyciągu z KRS, również nie starszego niż 3 miesiące.

Oprócz powyżej wspomnianych dokumentów dodatkowo potrzebować będziesz poniższych dokumentów.

 1. Dane osób reprezentujących spółkę lub jej współwłaścicieli, czyli tak zwanych Beneficial Owners. Jeśli Zarząd spółki / współwłaścicieli jest wieloosobowy potrzebować będziesz dane wszystkich tych osób. Chodzi podstawowe dane takie jak: Imię, Nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia oraz numer dowodu osobistego lub paszportu.
 2. Skany dokumentów tożsamości współwłaścicieli / zarządu. Tak jak w przypadku jednoosobowych działalności potrzebny jest skan dowodu osobistego / paszportu w formie .pdf. Na szczęście niewymagane są rachunki potwierdzające adresy zamieszkania tych osób.
 3. Letter of Authoristation. Jeśli osoba, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie konta nie jest osoba z zarządu / współwłaścicielem, Amazon poprosi o list potwierdzający, że dana osoba jest upoważniona z ramienia spółki do reprezentowania jej interesów w Amazon. Ważne, aby taki list był wystawiony na papierze firmowym spółki i podpisany przez osobę z reprezentacji spółki.

 

Użytkownicy “Secondary Users” Amazon Seller Central

OK, Twoje konto już działa. Czas przydzielić zadania i dostępy. Jeśli chcesz, aby dostęp do konta posiadały inne osoby możesz nadać im takowy oraz określić zakres ich dostępu do poszczególnych sekcji konta.

Każdy z użytkowników Secondary User, po utworzeniu konta, będzie musiał podać swoje podstawowe dane, które musisz wprowadzić z poziomu konta głównego. Te podstawowe dane to: Imię, nazwisko, data urodzenia, numer dokumentu tożsamości oraz adres zamieszkania. Dodatkowo, jeśli nadasz temu użytkownikowi uprawnieninia do realizacji zwrotów pieniędzy do klientów oraz realizowania wypłat z konta Amazon na rachunek bankowy, konieczny będzie również skan jego dokumentu tożsamości oraz rachunku potwierdzające jego adres zamieszkani – patrz powyżej.

 

Podsumowanie

Ważne jest, aby przygotować większość z powyższych dokumentów od razu, przed założeniem konta, tak, aby nic nas nie zaskoczyło podczas jego uruchamiania. Jeśli nie dostarczymy wymaganych dokumentów lub będą one błędne, jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży narażamy się na blokadę częściową konta.

Przygotuj wszystkie skany najlepiej w postaci plików .pdf i upewnij się, że są one czytelne a pliki nie są cięższe niż 10MB.

Jeśli rejestrujesz swoje konto sprzedażowe jako fundacja, wymagane dokumenty będą się różnić od tych wylistowanych powyżej.

Powyższy stan obowiązuje na wrzesień 2019 a Amazon zmienia się dynamicznie, więc upewnij się przed uruchomieniem konta, że lista wymaganych dokumentów jest nadal aktualna lub skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy.

Dzielimy się tym, co wiemy i chcemy, aby Polscy sprzedawcy rozwijali swój business na Amazon dynamicznie. Jeśli masz jakieś uwagi lub update dotyczące powyższego, podziel się nimi pod tym wpisem. Bądź częścią Go2Market Community.

Happy Seller Central Set-Up

Go2Market Crew

26 komentarzy

 1. Witam ,
  Amazon.DE zablokował mi konto sprzedawcy z powodu ( braku oświadczenie , że nie podlegam prawu podatkowemu Niemiec czy coś takiego )
  Pytanie ,
  gdzie moge znaleźć taki blankiet/wzór oświadczenia ?
  sprawa pilna
  dziekuję za pomoc

  • Witam,

   należy zwrócić sie do niemieckiego Finanzamt o wydanie takiego dokumentu jeśli sprzedajesz w FBA. Jeśli sprzedajesz przez FBM i nie przekroczyłeś Threasholdu 100 tys EUR w DE i nie skłądujesz tam produktów. wystarczy że wypełnisz oświadczenie na stronie seller central.Tutaj link do tego oświadczenia.

 2. Wielu sprzedawców ma problem na rynku US z weryfikacją na podstawie CEIDG. Przykładowy adres: Słoneczna 5/10, a w CEIDG będzie Słoneczna 5 m.10. Z tego co mi wiadomo Amazon stwarza z tym wielkie problemy. Czy ma Pan na to jakiś pomysł?

  • Witam,
   Najlepiej jest nie wpaść w ten problem i najpierw wygenerować sobie najnowszy wyciąg CEIDG i podczas uruchamiania konta podawać dane kropka w kropkę jak na nim, tak aby dane były spójne w 100%

   Pozdrawiam,
   Tomek

 3. Witam,

  Przy rejestracji konta wymagane jest podanie numeru paszportu lub prawa jazdy,
  czy w tym polu mogę podać numer dowodu osobistego ?

  • Witam,

   Tak w polu otyczącego dokument należy podać numer i datę ważności paszportu lub dowodu osobistego. Na późniejszym etapie weryfikacji należy przesłać również skan tego dokumentu.

   Pozdrawiam,
   Tomek

   • Witam,
    Dziękuję za odpowiedź.

    Pole jest opisane jako „paszport” a nie „dokument”, gdyby było napisane „dokument” to byłoby oczywiste i nie musiałbym się dopytywać 🙂

    Nie mogę przebrnąć weryfikacji skanów dokumentów dla spółki z o.o.

    W wytycznych jest napisane aby zeskanować dokument paszport i załączyć skan, ale nie mogę dowodu osobistego zeskanować jednym skanem muszę go odwrócić a co za tym idzie muszę go później edytować aby obie strony dowodu były w jednym pliku i właściwie nie wiem co jest nie tak, Amazon odpisuje lakonicznie „Unable to verify document”.
    Kontakt z „Contact Seller Support” też jak grochem o ścianę.

    Moje pytanie czy Amazon zaakceptuje dwa skany jpg wydrukowane do jednego pliku pdf drukarką microsoft pdf ?

 4. Dzień dobry. Mam kilka pytań, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy mogę prosić o pomoc ?

  1.Czy podczas zakładania konta na Amazonie musimy skorzystać z usług tłumacza przysięgłego, aby przetłumaczyć dokumenty potrzebne do weryfikacji konta ? Jeśli tak, to które ?
  2.Czy podczas weryfikacji konta mogę użyć wyciągu bankowego, na którym będzie mój adres zamieszkania, zamiast rachunku za prąd/gaz ? Czy ten dokument należy przetłumaczyć ?
  3.Czy trzeba zgłaszać w urzędach państwowych, w Stanach Zjednoczonych chęć sprzedaży na Amazon.com ? Czy po prostu zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, a następnie zakładamy konto na Amazon.com ?
  4. Czy jedynym podatkiem, który będę musiał odprowadzać w U.S.A. jest Sales Tax i czy może odprowadzić mi go polski księgowy ?
  5.Czy weryfikacja konta na amerykańskim Amazonie jest podobna do tych na europejskim ?

  Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

  • Michał,
   1) Jeśli masz na myśli Amazon.com, to tak najlepiej mieć wszystko od razu przetłumaczone przysięgłe. Wszystkie dokumenty które potencjalnie będziesz dostarczał czyli na pewno- KRS / Wypis oraz rachunki potwierdzające adres zamieszkania.
   2) Tak możnaa wyciąg. Nie może być to potwierdzenie transakcji czy screenshot konta tylko pełny wyciąg na koniec miesiąca, nie starszy najlepiej niż 3 miesiące. Możesz zamazać transakcje, kwoty itd. Najlepiej wyciąg z jakiegoś mało używanego konta żeby dostarczyć go w całości. Na Amazon.com najlepiej tłumaczenia. W Europie można na początek próbować z wersją PL.
   3) Zależy. Jeśli wysyłka będzie z Polski to temat jest prostszy, Jeżeli będziesz składował w magazynach w US to masz do odprowadzenia State Tax i City Tax które różnią się dla każdego ze stanów. Temat rzeka. TaxJar ma sporo dobrych wiadomości na swojej stronie.
   4. Jak powyżej, zależy od modelu. Musi to być bardzo biegły księgowy ale może. Nie ma wymogu posiadanie księgowego w US.
   5. Generalnie jest podobna, ale trzeba się do niej lepiej przygotować i najlepiej za pierwszym razem przesłać od razu komplet poprawnych dokumentów. Mam wrażenie że są bardziej skłonni do blokad na etapie weryfikacji w porównaniu z EU.
   Powodzenia.
   Tomek

 5. Witam
  czy przy rejestracji konta seller
  przetłumaczony wyciąg z konta musi być osoby której jest skan paszportu czy firmy którą rejestruję?

  • Irmina,

   Potwierdzenie tożsamości rachunkiem bankowym lub rachunkiem dotyczy osoby która będzie prowadziła konto sprzedażowe.

   Pozdrawiam
   Tomek

 6. „Skany dokumentów tożsamości współwłaścicieli / zarządu. Tak jak w przypadku jednoosobowych działalności potrzebny jest skan dowodu osobistego / paszportu w formie .pdf. Na szczęście niewymagane są rachunki potwierdzające adresy zamieszkania tych osób”
  Nie wiem czy coś sie zmieniło ale właśnie mam wymóg potwierdzenia adresu zamieszkania członka zarządu.
  Dodatkowo przy weryfikacji konta bankowego jest problem bo w KRS jest podana nazwa długa „spółka z ograniczaną odpowiedzialnością” a bank generuje potwierdzenia ze skrótem sp z. o.o. i już dokument nie przechodzi weryfikacji.

 7. Tak obecnie wymagane są skany dokumentów osób z zarządu oraz potwierdzenia ich zameldowania za pomocą „Utility Bill”.
  Jeśli chodzi o konto bankowe to możesz poprosić o „Bank Letter” czyli potwierdzenie z Banku z pełna nazwą spółki że konto zarejestrowane jest właśnie na tą spółkę.
  Pozdrawiam,
  Tomek

 8. Dzień dobry, mam pytanie – czy do weryfikacji konta na amazon.de potrzebuję jedynie tłumaczeń przysięgłych KRS, czy również dowodów i faktur potwierdzających adres właściciela i wszystkich współwłaścicieli spółki?

  • Gosiu,

   Nie potrzebujesz żadnych tłumaczeń. Zarejestruj konto bazując na wyciągach z KRS po polsku, Faktury i dowody również zostaw po polsku. Jeśli Amazon nie przyjmie tych dokumentów zobaczysz powiadomienie że dokument języka tego dokumentu jest „not supported” i dopiero wtedy będzie to oznaczało że należy przetłumaczyć te dokumenty.
   Pozdrawiam
   Tomek

  • Gosiu,
   Potrzebujesz wszystkich dokumentów, to jest danych spółki oraz danych wspólników spółki z.o.o. (adres zamieszkania, dane z dowodu osobistego). Nie zawsze Amazon prosi o ich załadowanie do seller central, ale warto mieć skany dowodów oraz rachunków z miejsca zamieszkania pod rękaw czasie rejestracji konta
   Pozdrawiam, Tomek

 9. Dzień dobry

  W naszym przypadku, jest problem z dokumentami spółki cywilnej. Jako wymagane dokumenty dołączyłem wyciąg z CEIDG, dwóch wspólników, jednak Amazon , uważa te dokumenty za nieprawidłowe.

  Co w takim przypadku wysłać? Przetłumaczyć umowę spółki ?

  Pozdrawiam z Gdyni

  Dariusz

 10. Dzień dobry, mam pytanie. Nie chce mi przyjąć wyciągu z rachunku z tłumaczeniem, tam gdzie jest napisane Additional document
  Bank account statement. Co muszę tam dokładnie wysałać. Nie mam rachunku firmowego tylko prywatny, więc nie będzie tam nazwy firmy. (Logowanie do amazon seller DE.)

  • Witam,

   To nie jest kweststia tłumaczenia dokumentu. Chodzi właśnie o rozbieżność pomiędzy nazwa firmy w Seller Central a nazwa firmy na rachunku (lub jej brakiem). Nazwa firmy lub przynajmniej osoby, jeśli jest to działalnść gospodarcza oraz adres powinien być zgodny z danymi z Seller Central. Do weryfikacji wystarczy pierwsza strona wycigu, na której jest numer rachunku i dane właściciela. Jeśli tam transakcje, stan konta, itp. można to zamazać.

   Pozdrawiam,
   Tomek

 11. Dzień dobry. Mam takie pytanie: juz kilka razy próbowałem potwierdzić konto sprzedawcy, wysyłam ID oraz wyciąg z konta firmowego (w języku angielskim). Niby wszystko zgadza sie, ale za każdym razem otrzymuje ten sam komunikat: We could not verify the identity document …
  Próbowałem z innego maila (rejestracja nowego konta na amazon), to samo… W czym może być problem?
  Pozdrawiam,
  Andrzej

  • Andrzej,
   Piszesz że wysyłałeś mailem. Powinieneś to załadować na samym koncie Seller Centra. Po zalogowaniu sie na nie przejdź do sekcji Settings (proawy górny róg) i po kliknięcie w nie powineneś na górnej belce od razu otrzymać informację czego brakuje oraz link do do ich załadowania – Sekcja Business Information – Identity Information

   Tomek

 12. Witam,
  Zarejestrowałem się na polskim Amazonie https://sell.amazon.pl/. Amazon wezwał mnie do przesłania wyciągu z banku zamiast innego dokumentu, który mu przesłałem w czasie rejestracji. Podali stronę, przez którą mam im ten dokument wysłać https://sellercentral.amazon.com/. Aby wykonać ich polecenie próbowałem dodać wyciąg z banku przez tę stronę. Jednak po zalogowaniu się na tej stronie nie ma tam możliwości dodania jakiegokolwiek dokumentu. Można tam edytować dane, ale nie można załączyć żadnego dokumentu, a żądają jego przesłania. Próbowałem zmienić dane w nadziei, że wtedy pojawi się możliwość załączenia skanu dokumentu, ale takiej możliwości nadal nie ma. Napisałem do Contact Seller Support i otrzymałem odpowiedź, że mam się skontaktować z Contact Seller Support. Ma Pan jakiś pomysł na to jak mogę przesłać im żądany przez nich dokument ?
  Pozdrawiam
  Aleksander

 13. Czy zamiast rachunków za media, może być np faktura z moimi danymi np za usługę wysyłki od kuriera?
  Lub czy można czymś innym zastąpić rachunki? Nie mam nic na siebie i pytanie jak to najlepiej wykonać?

  • Robert,
   Niestety musi to buć tak zwany „utility bill” czyli rachunek za media (woda, prąd, gaz), telefon, kablówkę lub śmieci.
   Mozesz spróbować z faktur za kuriera i ewentualnie dostaniesz informacje że to nieprawidłowy dokumenty – ale nie próbuj zbyt wiele razy to może skutkować blokadą
   Pozdrawiam, Tomek

 14. Dzień dobry,

  wersja bez koloru powinna przejść bez problemu. Ważne jest to, żeby był to oryginalny PDF wygenerowany na stronie banku.

  Pozdrawiam
  Amata Chudek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz