Na rynku wspólnotowym od 1 lipca 2021 roku szykują się ważne zmiany, które mogą wpłynąć na sektor e-handlu. Sprawdź, jakie zasady opodatkowania będą obowiązywały dla towarów wysyłanych do państw członkowskich UE przez dostawców z krajów trzecich. Co zmieni się dla sprzedawców magazynujących towary w Europie? Wprowadzane dyrektywą Rady (UE) 2017/2455 modyfikacje w zakresie naliczania podatków są korzystne dla początkujących firm realizujących wysyłki z obszaru Wspólnoty.
Do 1 lipca 2021 roku obowiązywało zwolnienie z VAT w przypadku importu z państw trzecich towarów o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Ta regulacja była często wykorzystywana do rejestrowania cenniejszych przesyłek i zaniżania ich ceny tak, by nie trzeba było płacić podatku. Oznaczało to duże straty dla unijnego fiskusa. W związku z tym zdecydowano się wprowadzić określone zmiany dla sprzedawców, którzy wysyłają towar z magazynów poza UE lub mają siedzibę w państwie trzecim.
Sprawdź, jakie zalety ma nowe rozwiązanie dla firm z siedzibą w jednym z państw członkowskich. Jeśli masz pytania lub wątpliwości związane ze sprzedaż na Amazon, umów się na konsultacje tematyczne.
Jeśli siedziba Twojej firmy znajduje się w Polsce lub innym państwie członkowskim UE, możesz skorzystać z nowego mechanizmu rozliczania VAT, tzw. One Stop Shop (OSS). Warto rozważyć rejestrację do OSS, ponieważ stanowi on duże ułatwienie w rozliczaniu tego podatku w handlu wspólnotowym. Wystarczy, że jesteś zarejestrowany jako płatnik tej daniny publicznej w jednym z państw UE.
Dzięki temu od 1 kwietnia b.r., by sprzedawać towary klientom mieszkającym na obszarze Wspólnoty, nie musisz występować o numer identyfikacji podatkowej w każdym kraju, do którego trafiają Twoje przesyłki. Dotyczy to przedsiębiorstw, których łączna roczna sprzedaż na obszarze Wspólnoty nie przekracza 10000 euro. Wystarczy zatem dysponować polskim NIP i zarejestrować się do OSS, by móc bez przeszkód prowadzić handel na rynku europejskim. Pozwala to uniknąć konieczności występowania o 26 kolejnych identyfikatorów w pozostałych zagranicznych urzędach skarbowych. Szczegółowe informacje znajdziesz w Guide to the VAT One Stop Shop. Możesz też skorzystać z wiedzy ekspertów w zakresie sprzedaży na Amazon, którzy omówią z Tobą wszelkie niejasności i pomogą w załatwieniu formalności wymaganych do rozpoczęcia sprzedaży.
Według portalu Marketplace Pulse na Amazon funkcjonuje obecnie ok. 6 mln sprzedawców. Ponad połowa pochodzi z Ameryki Północnej (USA, Kanada, Meksyk). Na europejskim rynku wiele firm oferuje towary na kilku lub wszystkich lokalnych marketplace. Szacuje się, że aż 40% z nich to Chińczycy. Przykładowo na 691 tys. sprzedających na amazon.de ponad 180 tys. stanowią firmy chińskie, a ok. 200 tys. nie podało państwa siedziby. Można zatem przypuszczać, że również pochodzą z Azji Wschodniej.
Rys. 1 Liczba sprzedawców na Amazon wg regionów (stan na marzec 2021)
Opracowano na podstawie: Amazon Tops Six Million Third-Party Sellers, https://www.marketplacepulse.com/articles/amazon-reaches-six-million-third-party-sellers
Wprowadzenie nowych przepisów podatkowych w UE ułatwi funkcjonowanie lokalnych przedsiębiorstw, zdejmując z nich obowiązek wielokrotnej rejestracji w urzędach skarbowych. Zmusi też azjatyckich konkurentów do odprowadzania podatku od towarów i usług tam, gdzie rzeczywiście odbywa się sprzedaż – w Europie. Zniesienie możliwości skorzystania ze zwolnienia dla przesyłek o wartości do 22 euro zwiększy wpływy podatkowe państw członkowskich.
Według szacunków w 2020 roku straty związane z luką VAT wyniosły ok. 7 mld euro. Nowa dyrektywa wyeliminuje m.in. próby zaniżania cen trafiających na ten rynek towarów. Dla sprzedawców oznacza to:
W Niemczech w Urzędzie Podatkowym Berlin-Neukölln prowadzącym rejestrację firm zagranicznych do VAT liczba chińskich przedsiębiorstw zgłoszonych do tego podatku wzrosła w ciągu trzech lat z 435 do 40 tys. (dane z września 2020 r.). W tym okresie tygodniowo składano tam 400-600 wniosków o nadanie numeru podatkowego.
Według austriackiego „Der Standard”, po 1 lipca br. lokalne organy celne planują zaostrzone kontrole małych przesyłek oraz „paczek z prezentami” docierających do Austrii z państw trzecich. Dzięki temu będzie możliwa ich weryfikacja. Sprawdzana będzie zgodność deklarowanej wartości z rzeczywistą kwotą, jaka powinna zostać wpisana w formularzu. Urzędnicy będą również skuteczniej identyfikować towary, których import do UE jest zabroniony.
Planowane regulacje wyeliminują też sytuacje, gdy firmy z siedzibą w Azji wysyłają produkty z europejskich magazynów Amazon (FBA). Teoretycznie prowadzą one wówczas sprzedaż z obszaru UE. Odtąd także w tym przypadku wymagane będzie odprowadzanie VAT w Europie. Wcześniej zazwyczaj obowiązek ten był przesuwany na klienta. Można było wykorzystać tę lukę w prawie i liczyć na łut szczęścia, gdy urząd skarbowy nie zorientował się, że między europejskim konsumentem i azjatyckim sprzedawcą została zawarta nieopodatkowana transakcja.
Od 1 lipca 2021 roku będzie to niemożliwe. Podatek od towarów i usług stanie się wymagalny dla każdego bez wyjątku produktu bez względu na jego wartość. Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z profesjonalistami. Przygotujemy Twoją firmę do sprzedaży na platformie Amazon!
Happy selling
Go2Market Crew
Amata Borys – Chudek
Porozmawiamy o tym, jakie masz potrzeby, problemy i plany związane ze sprzedażą na Amazonie. Ustalimy, czy jesteśmy w stanie Ci pomóc.
Podczas rozmowy:
zadamy kilka pytań, aby dowiedzieć się więcej o Twojej firmie i produktach,
odpowiemy na Twoje pytania,
wspólnie ustalimy ewentualny kolejny krok.